Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Isometsä: Kerttu Niskanen nosti Suomen takaisin MM-mitalitaisteluun – saattaa vaikuttaa jopa Krista Pärmäkosken suunnitelmiin

Julkaistu 17.02.2019 13:16
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI

MTV Urheilun maastohiihtoasiantuntija Jari Isometsä innostui Kerttu Niskasen voittohiihdosta maailmancupin 10 kilometrin perinteisen kisassa Italian Cognessa. Henkilökohtainen mitali ensi viikolla alkavissa MM-kisoissa on Niskasen osalta kuitenkin kiven alla, mutta viestien osalta mitalitoiveet nousivat merkittävästi.

Maailmancupin kärkihiihtäjät loistivat Cognessa vain poissaolollaan. Se avasi tietä Niskasen ensimmäiselle voitolle viiteen vuoteen.

– Ei jälkipolville jää mieleen, ketä siellä on ollut paikalla. Siinä mielessä voitto on voitto, Isometsä muistuttaa.

– Mutta suomalaisille urheilujännäreille täytyy vähän laittaa jäitä hattuun. Varmaan noin 10-15 olisi ollut oikea sija maailmancupissa tuolla hiihdolla. Siellä porukalla nousee kultamitalitoiveet kattoon, joten täytyy olla realisti.

LUE MYÖS: Uskomaton MM-kenraali! Kerttu Niskanen voitti maailmancupin kilpailun

Syvällä suossa tällä kaudella pahimmillaan tarponut Niskanen on huimassa nousukunnossa. Se lupaa hyvää etenkin MM-kisojen viestihiihtoa ajatellen.

– Kerttu nosti Suomen takaisin mitalitaisteluun. Kahdella osuudella ei saisi jäädä kärjestä. Nyt todennäköisesti hiihdetään Niskasen ja (Krista) Pärmäkosken johdolla kaksi ensimmäistä osuutta, jolloin toivottavasti olemme karussa Yhdysvalloista ja Venäjästä, jotka ovat pahimmat uhkaajat pronssille, arvioi Isometsä.

Niskanen antoi myös kovat näytöt parisprinttiä varten, josta juuri tuli mahdollinen mitalilaji.

– Tämä saattaa jopa vaikuttaa Kristan suunnitelmiin. Hän on ehkä mielessään miettinyt hiihtävänsä sprintin, mutta ei parisprinttiä. Nyt kun Kerttu osoitti tämmöistä menoa, voi olla, että käy toisinpäin!

MM-kisat alkavat Seefeldissä ensi viikon torstaina.

Lisää aiheesta:

Jari Isometsä varoittaa: "kohtuullisen varman" suomalaismitalin ylle nousi epävarmuustekijä – "Nyt se konkretisoitui"Iivo Niskasen rohkea taktiikka poiki olympiapronssia, avausmatka nosti menestysodotukset huippuunsa – "Pitää melkein epäonnistua, jotta mitalia ei tulisi"Jari Isometsä hahmottelee Krista Pärmäkoskelle rapean tavoitteen – "Sen alle"Jari Isometsän ja Antero Mertarannan suora arvio MM-hiihdoista: näistä lajeista Suomeen tulee mitaleja!Isometsä: Iivo Niskasen MM-menestyskortit lisääntyvät – "Tämä oli sinne hyvä signaali"Isometsä: Iivo Niskasella ”toinen hyvä mitalisauma” MM-kisoissa
MaastohiihtoKerttu NiskanenMM-hiihdotUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen13:58
    Krista Pärmäkoski

    Hiihtokausi käyntiin – näin kävi Krista Pärmäkosken

  • Eilen08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"

  • to19:31
    Doping

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin

  • to09:29
    Hiihtolajit

    Venäjän valituksesta uutta tietoa

  • to07:09
    Perttu Hyvärinen

    Venäläishiihtäjät yllättäen paikalla – Perttu Hyvärinen: "Erikoinen tilanne"