Japanilainen kahvila keksi keinon työllistää halvaantuneita ihmisiä tarjoilijoina – robotteja mahdollista ohjata pelkillä silmän liikkeillä
Japanissa on auennut pop up -kahvila, jonka tarjoilijarobotteja ohjaavat vakavasti halvaantuneet ihmiset. Kokeilun tarkoituksena on auttaa liikunnallisesti rajoittuneita työllistymään ja itsenäistymään.
Japanilainen startup-yritys Ory on kehittänyt robotteja, jotka toimivat tarjoilijoina tokiolaisessa kahvilassa – mikä ei sinänsä ole vielä mitään uutta. Robotteja voi käskeä liikkumaan, havainnoimaan, puhumaan asiakkaiden kanssa ja kantamaan asioita, vaikka niiden kontrolloija pystyisi liikuttamaan ainoastaan silmiään.
Tarkoituksena lisätä itsenäisyyttä
Kokeiluun on osallistunut kaiken kaikkiaan 10 ihmistä, joiden liikuntakyky on rajoittunut eri tavoilla. Osallistujilla on muun muassa selkäydinvammoja sekä motoneuronisairauksia, kuten ALS.
Tarkoituksena on testata robottien ja halvaantuneiden ihmisten yhteistyötä, jotka muutoin olisivat kotiinsa sidottuja ja kykenemättömiä tekemään töitä.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
Yhteispeli robottien kanssa mahdollistaisi näille ihmisille palkkatulot ja mahdollisuuden olla kanssakäymisessä muiden ihmisten kanssa. Robottien ohjaajat saavat noin 9 dollarin tuntipalkkaa, mikä on yleinen taso tarjoilijoille Japanissa.
Miten robotti onnistuu kokoamaan Ikean huonekalut? Artikkeli jatkuu videon alla.

– Haluan luoda maailman, jossa ihmiset, jotka eivät voi liikuttaa kehojaan pystyvät silti työskentelemään, Ory:n toimitusjohtaja Kentaro Yoshifuji kommentoi.
Kahvila on avoinna pop up -tyylisesti vain kaksi viikkoa, mutta konseptien kehittelijät keräävät varoja joukkorahoituksella perustaakseen vakituisesti toimivan kahvilan samalla idealla.
Lähteet: BBC , BoredPanda
Uusimmat
-
06:01
Anne osti koiranpennun, jonka molemmat vanhemmat olivatkin koirasusia – harrastajat pelkäävät, että susitaustaisia koiria päätyy osaamattomiin käsiin
-
05:25
Yhdysvallat ja Kiina sitoutuvat tekemään yhteistyötä ilmastokriisin vastaisessa taistelussa
-
05:05
Savon Sanomat: Kymmeniätuhansia osakesäästötilejä tyhjillään
-
04:53
Biden otti kantaa Venäjän Navalnyin puolesta – pitää vangitun oppositiovaikuttajan tilannetta epäreiluna
-
23:48
Tampereen keskustassa hurja takaa-ajotilanne – silminnäkijä MTV Uutisille: Kiinniotetut pyristelivät kovasti
-
22:39
Manchester Cityn neloisunelma murskaksi, supertähden tilanne aiheuttaa huolta – Chelsea cup-finaaliin
-
22:25
Castrojen pitkä aikakausi päättynyt Kuubassa
-
22:17
1,2 miljoonan euron lottopotti jäi nappaamatta: Tässä oikea rivi
-
22:08
MM-kisoissa sairastunut mäkitähti pelkää koronaviruksen uhkaavan uraansa
-
22:01
Tshekki karkottaa useita venäläisiä diplomaatteja: "Vakoojia"
-
21:55
Kaunarit-kuvia kerännyt Annika Saarikko sai yllättävän lahjan: "He olivat katsoneet Kuutamolla-ohjelmaa, jossa kerroin tämän pimeän menneisyyteni"
-
21:36
Maailmalla on paljon enemmän eri koronarokotteita kuin tiesitkään: Uusia kehitteillä valtavat määrät
-
21:30
Janne Kataja hämmentävässä tilanteeseen illallisella – joutui piilottamaan ruokansa: "Tajusin, että keitto menee kätevästi kenkään"
-
21:12
Uskomaton video: Alvar oli aamiaisella Uukuniemen hotellissa, kun kadulle ryntäsi aito biisonilauma – "Olivat itsekin ihmeissään"
-
21:04
Auto törmäsi tukkirekkaan ja paiskautui päin toista autoilijaa kohtalokkain seurauksin Lahdessa
-
20:59
F1-sarjan kohuttu venäläistulokas törttöili taas – tallipäällikkö puolusteli kuljettajaansa: "Herrasmiessopimus ei pidä oikeudessa"
-
20:56
Miksi lasitavarat poksahtelevat sirpaleiksi täysin yllättäen? Ilmiö voi säikäyttää pahanpäiväisesti, mutta sille on selkeä selitys
-
20:40
Mikä on paras seksiasento? Naisraati paljastaa suosikkinsa
-
20:37
Unelmakierroksen menettänyt F1-kuski pidätteli kyyneleitä tv-haastattelussa: "Petin kaikki"
-
20:23
Jo yli kaksi viikkoa syömättä – lääkärit huolissaan Navalnyista: "Sydämenpysähdys uhkaa"
-
Lataa lisää