Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Jääkiekon MM-kisojen siirrolla kovat seuraukset – IIHF joutuu maksamaan korvauksia

0:45Jääkiekon MM-kisat siirtyvät pois Valko-VenäjältäJääkiekon MM-kisat siirretään pois Velko-Venäjältä.
Julkaistu 19.01.2021 09:38
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Kansainvälinen jääkiekkoliitto (IIHF) päätti maanantaina, ettei MM-jääkiekkoa pelata keväällä Valko-Venäjällä. Päätöksen seurauksena IIHF maksaa Valko-Venäjälle rahallisen korvauksen kisojen menettämisestä. Myös kisojen uudelleenjärjestely tuo kuluja.

Valko-Venäjä menetti MM-kiekon järjestelyoikeutensa vain noin neljä kuukautta ennen tapahtuman alkua. IIHF:n päätöksellä on myös rahallisia seurauksia. IIHF:n hallituksen jäsen Petr Briza kertoo tsekkiläiselle sport.cz-sivustolle, että kisajärjestäjille maksetaan korvauksia tapahtuman peruuntumisesta.

– Kyse ei ole sanktioista vaan korvauksista valkovenäläisille järjestäjille. Näistä mainitaan selvästi sopimuksissa. Odotamme raporttia IIHF:n pääsihteeriltä (Horst Lichtner). Siitä selviää tekemämme päätöksen kulujen määrä ja seuraukset lähiviikkoina.

LUE MYÖS: Jukka Jalonen kommentoi IIHF:n ratkaisua: "Erittäin hyvä ja odotettu päätös"

Brizan mukaan Valko-Venäjälle maksettavien korvausten määrä ei ole vielä tarkentunut, vaan asiasta käydään keskusteluja valkovenäläisten kisajärjestäjien kanssa.

IIHF:n hallituksen varapuheenjohtaja kertoi maanantain tiedotustilaisuudessa, että kisojen siirron aiheuttamista kustannuksista on käyty keskustelua jo pitkään.

Kalervo Kummola

– Meidän toimisto ja lakimies neuvottelivat useamman viikon vakuutusyhtiön kanssa mahdollisesta siirrosta.

Viime keväänä jääkiekon MM-kilpailut Sveitsissä jouduttiin perumaan kokonaan koronaviruspandemian vuoksi.

– Tämä ei ole niin paha tilanne, jos ajatellaan vakuutuksen kannalta. Viime vuonna kisat jäivät pelaamatta ja markkinointisopimuksen ja televisiosopimuksen rahat saamatta, jolloin vakuutussumma oli suurempi. Nyt kisat pelataan muodossa tai toisessa, joten vakuutussumma ei ole niin iso.

Joka tapauksessa kisojen siirtopäätös tulee kalliiksi. Kisat pelattaneen ilman yleisöä, mikä ei ole varsinainen houkutin uusille kisajärjestäjille. Briza kertoo, että IIHF ottaa uuden kisajärjestäjän kulut hoitaakseen.

– Liitossa on tultu siihen tulokseen viime kuukausina, että se maksaa korvaavan kisajärjestäjän kulut omasta budjetistaan.

IIHF ei vielä päättänyt, missä kevään kisat pelataan. Jaettujen kisojen toinen järjestäjä Latvia on ilmoittanut voivansa järjestää itse koko tapahtuman maan pääkaupungissa Riiassa. Myös Tanskan ja Slovakian jääkiekkoliitot ovat ilmaisseet halukkuutensa MM-tapahtuman järjestämiseksi. 

LUE MYÖS: Kalervo Kummola yllättyi René Faselin hyökkäyksestä – "En tiedä, mistä hän tuommoista keksi"

Brizan mukaan IIHF:llä ei vielä hetkellä ole suosikkia kisajärjestäjäksi.

– Monia yksityiskohtia pitää selvittää järjestäjien kanssa. Pääsihteeri työskentelee kovasti selvittääkseen kolmen vaihtoehdon rahoituksen, Briza sanoo.

– MM-kisoja valmistellaan huolellisesti vuosia etukäteen, nyt aikataulu on todella tiukka. Tilanne on hyvin haastava IIHF:lle ja kisajärjestäjälle.

Lisää aiheesta:

Jääkiekon MM-kisojen kulisseissa kuohuuKalervo Kummolalla epäilys naisten MM-kiekon peruuntumisen syystä – korvaava turnaus saatetaan pelata jo toukokuussa: "Varmaan he ottivat lämpöä siitä"Koronatilanne näytteli suurta osaa MM-päätöksessä, Kalervo Kummolalta selkeä tilannepäivitys – "Kisat pelataan joka tapauksessa"MM-jääkiekosta päätös jo pian? Kalervo Kummolalta vihjailu ja vahvistus – "Toinen lohko voitaisiin pelata jalkapallostadionilla"Näin kiekkopomo René Fasel kommentoi kohuttua tapaamistaan Lukashenkan kanssa – Minsk yhä ykkösvaihtoehto MM-kisaisännäksiKansainvälinen jääkiekkoliitto seisoo tulenaran MM-hankkeen takana – tarvitseeko jääkiekko oman Riku Riskinsä?
MM-jääkiekkoJääkiekkoLeijonatUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"