Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Israel iski: Gazan terveysministeriön mukaan kymmeniä kuolleita

Arkistokuvaa Gazasta
Arkistokuvaa Gazasta
Julkaistu 31.01.2026 19:49

MTV UUTISET – STT – AFP

Gazan terveysministeriön mukaan yli 500 ihmistä on kuollut sen jälkeen, kun aselevosta Israelin ja Hamasin välillä sovittiin viime lokakuussa.

Israelin ilmaiskuissa Gazaan on kuollut lauantaina 32 ihmistä, kertoo Gazan terveysministeriö. Äärijärjestö Hamasin alaisen ministeriön mukaan pääosa kuolleista oli naisia ja lapsia.

Aiemmin kerrottiin, että kuolleita olisi ollut 28.

Israelin asevoimat sanoo viestipalvelu X:ssä, että iskut Gazaan olivat vastaus aseleposopimuksen rikkomiseen. Asevoimat sanoi Israelin iskeneen Hamasille kuuluvaan asevarastoon ja aseiden valmistuspaikkaan.

Gazan viranomaisten mukaan Israel iski muun muassa asuinrakennuksiin, telttoihin sekä poliisilaitokselle.

Israelin ja Hamasin välinen aselepo eteni tammikuussa toiseen vaiheeseen, jonka on tarkoitus sisältää muun muassa Hamasin riisuminen aseista sekä Israelin sotilaallinen vetäytyminen Gazasta.

Osapuolet ovat toistuvasti syyttäneet toisiaan aselevon rikkomisesta. Gazan terveysministeriön mukaan yli 500 ihmistä on kuollut sen jälkeen, kun aselevosta sovittiin viime lokakuussa. Vaikka ihmisiä on surmattu lähes päivittäin aselevon alkamisen jälkeen, lauantain uhriluku on yksittäisen päivän luvuksi poikkeuksellisen suuri.

Israel tunnusti uhriluvut

Israel aloitti hyökkäyksensä Gazassa sen jälkeen, kun Hamas ja muut palestiinalaiset äärijärjestöt olivat hyökänneet Israeliin lokakuussa vuonna 2023. Viranomaisten mukaan hyökkäyksessä sai surmansa yli 1200 ihmistä.

Gazan terveysministeriön mukaan Israelin iskuissa on lokakuun 2023 jälkeen kuollut ainakin 71 000 palestiinalaista. Israelilaismediat kertoivat tällä viikolla, että Israelin asevoimat tunnustaa Gazan terveysministeriön ilmoittamat uhriluvut.

YK, avustusjärjestöt ja mediat ovat jo aiemmin pitäneet uhrilukuja luotettavina, mutta Israel oli väittänyt niitä epäluotettaviksi.

YK:n riippumaton tutkintakomissio on katsonut, että Israel on syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa.

IsraelGazaKuolemaHamasUlkomaat

Lisää aiheesta:

Viimeisen Gazan panttivangin jäänteet palautettiin Israeliin – Rafahin rajanylityspaikka määrä avata rajatustiTrumpin Gaza-neuvostoon nimetty Tony Blair ja Marco RubioTrump: Gazan rauhanneuvosto on muodostettuUnicef: Lohduton tieto Gazan lapsistaIsrael iskenyt yli 50 kohteeseen Gazassa – YK vaatii joukkohautojen tutkimistaGazan viranomaiset: Khan Yunisin sairaalalta löydetty ainakin 180 ruumista

Tuoreimmat aiheesta

Israel
  • 16:29
    Iran

    Kaksi räjähdystä Iranissa: Ainakin viisi kuollut ja useita loukkaantunut

  • to19:42
    Gaza

    Israelin asevoimat tunnustaa Gazan uhriluvut

  • to07:56
    Iran

    Lähteet: Tässä kohteet – USA harkitsee "merkittäviä iskuja" Iraniin

  • ke13:58
    Israelin ja Hamasin sota

    Kysely: Puolet suomalaisista haluaa lopun Suomen ja Israelin väliselle asekaupalle

  • ke09:50
    Israelin ja Hamasin sota

    Presidentin kanslia vahvistaa MTV:lle: Suomi ei lähde Trumpin rauhanneuvostoon