Isän järkytys: Oli surrut menehtynyttä tytärtään 30 vuotta väärällä haudalla
Katso yllä olevalta videolta, millaista on lemmikkien hautausmaalla.
Englantilaisen George Saltin ensimmäinen tytär Victoria kuoli vain kaksi päivää syntymänsä jälkeen heinäkuussa vuonna 1988. Vauva haudattiin hautausmaalle Manchesteriin.
Isä vieraili tyttärensä haudalla joka vuosi kaksi kertaa, ja oli istuttanut siihen kasveja saadakseen paikan näyttämään kauniilta.
Tänä vuonna kävi kuitenkin ilmi, että Salt oli surrut tytärtään 30 vuotta väärällä haudalla, sillä hautakivi oli asetettu jo 1980-luvulla väärään paikkaan. Siihen ei ollut haudattu ketään.
Asia kävi ilmi, kun Salt meni käymään jälleen joukkohaudalla, johon oli pitänyt haudata Victorian lisäksi 16 muuta, ja hautakivi ei enää ollutkaan paikallaan.
– Katsoin alas ja olin täysin ällikällä lyöty. Ajattelin, että mihin hautakivi oli viety, Salt kertoo BBC:lle.
"Tunsin itseni petetyksi"
Manchesterin hautausmaan työntekijät olivat tajunneet hautakiven väärän sijoituspaikan tutkiessaan vanhoja hautaustietoja ja siirtäneet kiven oikeaan paikkaan.
– Minulle ei vain kerrottu. Tunsin itseni petetyksi. Kun menet haudalle, istut ja puhut ja kerrot huolesi – puhut maapalalle, jossa hän ei ole, Salt sanoo.
Manchesterin kaupunki on pahoitellut tapahtunutta ja Saltin kokemaa mielipahaa.
Ei ole selvillä, miksi kivi alun perin oli laitettu väärään paikkaan 30 vuotta sitten.
Uusimmat
-
07:57
Edmontonin Mikko Koskinen joutui erikoiseen tilanteeseen NHL:n pudotuspeleissä
-
07:30
NHL-tähti Roope Hintzin muuttunut ulkonäkö käänsi katseita – venäläistähtikin riehaantui
-
07:17
21-vuotias venäläissotilas ampui aseettoman siviilin – sotarikoksesta syytetyn Vadimin äiti: "En tiennyt, että Ukrainassa on sota"
-
07:14
Neljä tapaa, joilla elimistö kertoo saavansa ihan liikaa D-vitamiinia
-
07:11
Näin mestarivalmentaja Jukka Jalonen on muuttunut vuosien varrella – "Ei ollut pelaajien kanssa varsinaisesti tekemisissä"
-
07:01
Lintuharrastaja Matti kohtasi metsässä järkyttävän näyn: Rauhoitetun sääksen pesäpuu oli kaadettu tahallaan moottorisahalla – alueelle suunnitteilla tuulipuisto
-
06:55
Huonovointisen F1-kuskin saama diagnoosi kertoo karuista koettelemuksista – "Hattu päästä!"
-
06:50
Antti Raannan torjunnat eivät riittäneet – Carolinalle ensimmäinen tappio
-
06:43
PGA-mestaruus Yhdysvaltoihin – ratkaisu vasta playoffissa
-
06:40
Sukeltajat yrittävät pelastaa koralliriuttaa Kuubassa – irronneista korallinpaloista kasvatetaan uutta riuttaa
-
06:36
Mimosa Jallow piti loistovauhtia Monacossa – "En odottanut ihan noin kovaa tulosta"
-
06:33
YK:n ihmisoikeusvaltuutettu pääsee viimein vierailulle Kiinan uiguurialueille – herättänyt huolta
-
06:33
"Ei mennäkään enää silloin tällöin tankille" – nämä asiat sähköauton lataamisessa mietityttävät suomalaisia
-
06:29
Eilan kesämökin ulkohuussissa odotti melkoinen yllätys – käymälä meni välittömästi käyttökieltoon: "Jos se tulisi kannen läpi, niin jäisin toiseksi"
-
06:25
Leijonissa vallitsee yksimielisyys "huonoimpien juttujen" kertojasta – NHL-vahvistus Miro Heiskanenkin oppi sen nopeasti
-
06:14
Ennen taideteokset komeilivat pankkien seinillä, jotta ihmiset uskalsivat tallettaa rahansa – Nordean aarteet olivat esillä harvinaisessa näyttelyssä
-
06:06
Riina Mäkisen katoamistutkinnassa uusi käänne: Nousiko Riina venäläisen rekan kyytiin?
-
06:02
Sairaaloissa varaudutaan todella vaikeaan kesään – pula hoitajien sijaisista pakottaa sulkemaan osastoja aiempaa enemmän
-
06:00
Espanjan GP:n topit ja flopit: Mitä ihmeen syytä Ferrari-pomolla oli hymyyn? Red Bullin kaksoisvoiton kulisseissa draamaa
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat maanantaina 23.5.: Kari Jalosen Tshekki haastaa USA:n
-
Lataa lisää