Isä löi 7-vuotiasta kauhalla päähän ja viskasi Playstationin alakertaan – lähiomainen säntäsi apuun hyytävän viestin nähtyään: “Kohta läski tummuu”

Lohjalainen isä on tuomittu sakkorangaistukseen 7-vuotiaan poikansa pahoinpitelyistä. Lapsi sijoitettiin myöhemmin asumaan lähisukulaisen luokse.
34-vuotias mies oli pahoinpidellyt lastaan kahtena eri ajanjaksona kesällä 2018 ja helmikuussa 2019. Ensimmäisellä kerralla humalainen isä oli lyönyt lasta ruokakauhalla päähän. Paikalla keittiössä olivat olleet myös pojan äiti ja kaksi sisarta. Isällä ei sanojensa mukaan ollut muistikuvia tapahtuneesta.
Hän kertoi mahdollisesti kopauttaneensa poikaa päähän muovisella kauhalla roskien vientiä koskevaa “sanomaansa tehostakseen”. Isän mielestä tällaisesta menettelystä ei kuitenkaan olisi voinut aiheutua kipua lapselle.
Lapsi kertoi, että hänelle oli tullut patti päähän. Tekovälineeksi poika kuvaili kauhaa, jolla “otetaan makaronia”.
Riita ruokailutilasta
Toisella kerralla väkivaltaa edelsi tilanne, jossa poika oli halunnut syödä pizzaa ruokailusääntöjen vastaisesti kodin yläkerrassa alakerran sijaan. Isä yritti saada pojan takaisin alakertaan.
Syytteen mukaan isän katsottiin lyöneen lasta puhelimella naamalan ja raahanneen kaatunutta poikaa pitkin lattiaa. Kun lapsi nousi, isä otti niskasta kiinni löi pään seinään. Isosisko oli sanojensa mukaan nähnyt, miten jälleen humalassa ollut isä oli lyönyt veljeä voimakkaasti sivusta päin kädellä, jossa hän piteli myös puhelintaan.
Kun poika oli kaatunut lattialle, isä oli raahannut poikaa noin metrin matkan.
Näin rajusta väkivallasta ei lopulta ollut näyttöä.
Lue myös: Korona-aika näkyy nyt väkivaltana kodeissa – syyskuu on ollut erityisen synkkä: Tästä on kyse
Kovaääniseksi riidaksi kärjistyneessä tilanteessa isä oli myös heittänyt Playstation-pelikonsolin kodin yläkerrasta alakertaan. Naapurissa asuva perheen lähiomainen oli kuullut tilanteesta, ja hakenut lapset yöksi kotiinsa. Hän oli nähnyt, kuinka isä oli kirjoittanut Facebookin päivityksen “Kohta läski tuummuu” ja tullut hätiin.
Paikalle saapuivat myös poliisit. Isä myönsi ylireagoineensa, mutta hänen mielestään poliiseja ei olisi tarvittu.
Parin tonnin sakot
Isä myönsi lyöneensä poikaa kauhalla ja syyllistyneensä korkeintaan lievään pahoinpitelyyn. Oikeus katsoi kyseessä olleen pahoinpitely. Toisella kerralla hän oli sanojensa mukaan ainoastaan tarttunut poikaa ranteesta ja mahdollisesti niskasta, eikä tehnyt lapselle ruumiillista väkivaltaa.
Poika ei myöskään kuulemisissa ollut kertonut muuta, kuin että “isä otti niskasta kiinni”.
Näyttöä muunlaisesta teonkuvauksesta ei oikeuden mukaan ollut, koska lapsi ei ollut itse muusta kertonut, ja vihamielisesti isäänsä suhtautunut sisko saattoi liioitella tapahtumia. Oikeus katsoi isän syyllistyneen lievään pahoinpitelyyn.
Poika sijoitettiin myöhemmin asumaan lähiomaisen luokse. Lähipiiristä oli isän mukaan tehty hänestä useita perättömiä lastensuojeluilmoituksia.
Mies tuomittiin 35 päiväsakkoon, jotka hänen tuloillaan tekivät 1 680 euroa. Lisäksi hänet määrättiin maksamaan pojalleen 400 euroa korvauksia kivusta ja särystä sekä 80 euron rikosuhrimaksu.
Tuomio ei ole vielä lainvoimainen, sillä siitä voi valittaa korkeampaan oikeusasteeseen.
Uusimmat
-
11:55
Poliisi tutkii pahoinpitelyä yläkoulussa Tampereella – epäiltynä useita nuoria, uhrista levitettiin videoita somessa
-
11:49
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Uusia tartuntoja 720
-
11:47
Kateissa ollut muistisairas nainen löytyi hyväkuntoisena Torniossa
-
11:42
Romain Grosjeanin ex-pomo pelkää kuskin tapattavan itsensä – veti rahansa pois: "En pysty kohtaamaan leskeä ja hänen kolmea lastaan"
-
11:41
THL: Suomessa todettu 720 uutta koronatartuntaa
-
11:38
Prinssi Harry täräytti yllättäen tv:ssä suorat sanat "megxitistä" jo ennen kohuttua Oprah-haastattelua: "Tein kuten kuka tahansa olisi tehnyt"
-
11:27
Petteri Orpon kolumni: Maakuntauudistus on kehno pienelle, huono suurelle
-
11:26
Matemaatikkoisäkin hämmästyi 7-vuotiaan kotitehtävästä: "Voisiko joku auttaa minua keksimään vastauksen?"
-
11:18
Verkko-ostoksiin merkittävä muutos – kaikki EU:n ulkopuolelta tulevat ostokset tullattava heinäkuusta lähtien
-
11:15
Kuljettaja loukkaantui vakavasti ulosajossa Lohjalla – auto sinkoutui useita kymmeniä metrejä
-
11:02
Lehtikeisari Urpo Lahtisen elämästä tehdään sarja – pääosassa Aku Hirviniemi
-
10:59
Jan Vapaavuori Sanna Marinin korona-analyysistä: Pääministeri on väärässä
-
10:56
MM-rallitähti heti hankeen Rovaniemellä – Kalle Rovanperältä vahva avaus testierikoiskokeella
-
10:47
Sihvonen: SM-liigan kärkisijoilla hämmentävä yhtälö – kaksi pian työtöntä työnhakijaa loistaa uudistuneina
-
10:42
Danske Bankilla ongelmia: Palkat ja etuudet eivät ilmestyneet aamulla tileille – vika saatu korjattua
-
10:40
IS: Hiihtoloma räjäytti koronatestien määrän Levillä
-
10:34
Jokerit hylkäämässä MM-kultaleijonan – tarjouksia satelee Euroopan sarjoista
-
10:34
Vakavasti sairaan lapsen Nurmijärvellä tukehduttanut isäpuoli tuomittiin murhasta – aiheutti uhrille voimakasta kipua ja kärsimystä
-
10:28
Hovin mukaan Helsingin Hietalahden ampumisissa ei ollut kyse murhan, vaan tapon yrityksistä – rangaistus lyheni kahdeksaan vuoteen
-
10:23
Valkoisella Volvolla Mikkelissä liikkuva mies löytyi
-
Lataa lisää