Tabu-jaksossa tavataan Tourette-diagnoosin kanssa elämään oppinut Henri.
Tabun viidennen jakson teema on Touretten oireyhtymä. Jaksossa näyttelijä Pekka Strang tapaa Tapion, Katjan, Marian ja Henri, joista jokaisella on Tourette-diagnoosi.
Henri kertoo Strangille, että hänen ensimmäiset Tourette-oireensa alkoivat kolmevuotiaana. Hän kertoo oireiden olleen esimerkiksi äänähdyksiä, nopeita, nykiviä liikkeitä sekä isoja vingahduksia. Virallisen diagnoosin Tourettesta hän sai ennen kouluikää.
Kouluun mentyään Henri myös tajusi kertomansa mukaan nopeasti sen, että on erilainen valtaosaan verrattuna. Henrin mukaan myös opettajat toisinaan lietsoivat tätä.
– Muut lapset esimerkiksi lähtivät välitunnilla leikkimään pihalle, niin minut opettaja pyysi pöytänsä eteen, otti vasemmasta ylälipastosta sekuntikellon ja rupesi ottamaan kellolla aikaa, että kauanko pystyn olemaan ilman näitä pakkoliikkeitä, Henri muistaa.
– Tämä on oikeastaan ensimmäisiä muistoja sieltä ajoilta milloin olen vähän tajunnut, että kyllä tässä nyt erilaisia muihin nähden selkeästi ollaan.
