Google on julkistanut ensimmäiset täysin alusta asti itse kehittämänsä, markkinoimansa ja myymänsä puhelimet, Pixelin ja Pixel XL:n.
Puhelimet ovat tulossa myyntiin Googlen verkkokaupan kautta sekä valituilta yhteistyökumppaneilta. Tänään ennakkotilaukset alkavat Yhdysvalloissa, Kanadassa, Yhdistyneessä kuningaskunnassa (UK), Saksassa ja Australiassa. Muista Euroopan maista ei ole vielä tietoa.
Pixelin hinta Saksassa eli euroina on 759 euroa 32 gigatavulla ja 869 euroa 128 gigatavulla. Pixel XL:lle vastaavat hinnat ovat 899 ja 1 009 euroa. Hinnat ja muistimäärät ovat siis suunnilleen samat kuin Applen iPhone 7:llä ja iPhone 7 Plussalla.
Pixel-puhelimet eroavat toisistaan käytännössä vain kooltaan ja ovat molemmat teknisesti huipputason Android-puhelimia. Puhelinten rakenteessa yhdistyy anodisoitu alumiini takana yläosan lasipintaan.





