Jari Isometsän kolme viikkoa sitten MTV Urheilun verkkosivuilla esittämä kritiikki Frida Karlssonin, 23, suuntaan poiki ruotsalaistähdeltä napakan vastauksen Tour de Skin toisen etapin jälkeen.
TAUSTAA: Asiantuntijalta täyslaidallinen ruotsin ykköshiihtäjälle: "Eikö hän koskaan opi?"
Isometsä kritisoi 10. joulukuuta Beitostölenissä väliaikalähtönä käydyn 10 kilometrin perinteisen kisan jälkeen Karlssonin taktista osaamista.
– Frida Karlsson ei yksinkertaisesti tunnu oppivan. Hän on tietysti nuori urheilija, mutta eikö sille kukaan sano? Kilometrin kohdalla johtaa kahdeksan sekuntia, mutta mitä jos johtaisi vain kaksi sekuntia. Se loppumatka olisi aika paljon helpompi, Isometsä sanoo.
Karlsson teki tuolloin 1,3 kilometrin väliaikapisteelle 5,2 sekunnin pohjat, ja 2,6 kilometrin kohdalla hänen johtomarginaalinsa oli 7,7 sekuntia. Sitten loppui veto. Viimeisillä 7,4 kilometrillä Karlsson hävisi voittoon hiihtäneelle Kerttu Niskaselle 24,4 sekuntia ja oli lopputuloksissa kolmas.
Ruotsalaislehti Expressen esitti Isometsän kommentit Karlssonille uudenvuodenpäivänä Sveitsin Val Müstairissa käydyn 10 kilometrin perinteisen takaa-ajon jälkeen. Karlsson lähti Tour de Skin toisena etappina hiihdettyyn kisaan viidentenä ja ylitti maalilinjan kolmantena.