Lentokoneet kiertelivät kenttää drooni-iskun aiheuttaman vaaran vuoksi maanantain vastaisena yönä. Katso videot kentän läheisyydestä yltä.
Lentoliikenne jouduttiin pysäyttämään väliaikaisesti Arabiemiraattien Dubaissa varhain maanantaina drooni-iskun vuoksi. Asiasta uutisoi muun muassa Reuters.
Hieman ennen aamuyhdeksää kerrottiin, että Arabiemiraatit on aloittanut Dubain lentokentän asteittaisen käyttöönoton.
Arabiemiraattien puolustusministeriö kertoi X:ssä, että heidän ilmapuolustuksensa pudotti Iranin ohjuksia ja drooneja maan ilmatilassa. Isku aiheutti tulipalon lähellä kansainvälistä lentokenttää, joka saatiin hallintaan, ja loukkaantumisista ei raportoitu.
Maanantain isku oli jo kolmas drooni-iskusta johtunut lentoliikennehäiriö Dubain lentokentällä sen jälkeen, kun Lähi-idän tilanne kärjistyi sodaksi Yhdysvaltojen ja Israelin aloitettua iskut Iraniin yli kaksi viikkoa sitten.
Iran on käyttänyt drooneja ja ohjuksia iskuissa Lähi-idän maiden siviili-infrastruktuuriin. Dubain lentokenttä on yksi maailman kiireisimmistä.
