Chilen väkivaltaisiksi yltyneissä mielenosoituksissa on kuollut yhteensä kolme ihmistä, eikä mellakoiden laantumisesta näy merkkejä. Suomessa asuva Andrea González Urquieta kertoo olevansa huolissaan perheensä turvallisuudesta.
– Rehellisesti sanottuna minua vähän ahdisti eilen, kun rupesin lukemaan näistä asioista. Kysyin vaan, ovatko läheiseni kunnossa ja se vähän rauhoitti minua. Ihmisiä on kehotettu olemaan sisällä, joten oma perheeni ja ystäväni ovat sisätiloissa, González Urquieta kertoo.
González Urquieta muutti Suomeen ensimmäisen kerran jo vuonna 2001 tullessaan vaihto-opiskelemaan suomalaiseen lukioon. Myöhemmin hän muutti Suomeen pysyvästi ja sai Suomen kansalaisuuden. Chileen jääneen perheensä kanssa hän on tiiviisti yhteydessä.
Santiagon mielenosoitukset saivat alkunsa metrolippujen hintauudistuksesta. Chilen presidentti Sebastián Piñera on perunut uudistuksen, mutta mielenosoitukset jatkuvat.
Santiagoon on julistettu 15 päivän hätätila, ja yöaikaan kaupungissa on ulkonaliikkumiskielto. Lauantaina hätätila levisi myös Valparaíson ja Concepciónin alueelle.
Ihmiset ovat turhautuneita ja vihaisia
González Urquieta kertoo, ettei ole yllättynyt mellakoista. Hintojen rajun kohoamisen hän huomasi jo viimeksi vieraillessaan Chilessä vuonna 2016.
– Samat hinnat kuin täällä (Suomessa), mutta palkat eivät todellakaan. vastanneet siihen. Olin suhteellisen järkyttynyt siitä silloin.
Chile on yksi Etelä-Amerikan vauraimmista valtioista, mutta vauraus on jakautunut epätasan.
– Elintaso on kallis, eivätkä ihmiset pysty tekemään asialle mitään. Minimipalkka on tosi vähän, eivätkä ihmiset voi elää hyvää elämää. Johtajat voisivat vähän miettiä, miksi ihmiset ovat turhautuneita ja vihaisia. González Urquieta kertoo.
– En tietenkään kannata väkivaltaa, mutta ymmärrän maanmiesten turhautumista asiaan, hän lisää.

