Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Santiagon väkivaltaisuudet jatkuvat – Chilen pääkaupunkiin julistettiin mielenosoitusten takia öinen ulkonaliikkumiskielto

3:32Britannia lähetti brexit-lykkäyskirjeen EU:lle, Dallasin suomalaiskolmikko pöllytti maaliverkkoja - tässä aamun tärkeimmät uutisetChilen mellakoista kerrottiin MTV Uutiset Liven aamun uutiskoosteessa.
Julkaistu 20.10.2019 05:31

MTV UUTISET – STT

Chilen pääkaupunkiin Santiagoon on julistettu öinen ulkonaliikkumiskielto väkivaltaiseksi äityneiden mielenosoitusten takia. Maan turvallisuusviranomaisten mukaan ulkonaliikkumiskielto alkaa sunnuntaina aamuyhdeltä paikallista aikaa.

– Analysoituani tilannetta ja tänään sattuneiden kauhistuttavien tapahtumien takia olen päättänyt jäädyttää vapauksia ja liikkumista täydellisellä ulkonaliikkumiskiellolla, Santiagon turvallisuutta valvova kenraali Javier Iturriaga totesi.

Kipinä Chileä kuumentaneisiin mielenosoituksiin syntyi metrolippujen ja muun julkisen liikenteen hinnankorotuksista. Tyytymättömyyden taustalla on kuitenkin laajempi huoli maan taloudesta ja toimeentulosta, sillä esimerkiksi terveydenhuolto, elintarvikkeet ja vuokrat ovat kallistuneet ja eläkkeet ovat pieniä.

Lue myös: Väkivaltaiset mielenosoitukset jatkuvat Chilessä hätätilasta huolimatta – mellakat saivat alkunsa metrolippujen hintojen kallistumisesta

Myös lauantaina mielenosoittajat ottivat yhteen poliisin ja sotilaiden kanssa. Mielenosoittajat muun muassa sytyttivät busseja tuleen, ja mellakkapoliisi puolestaan hajotti protesteja vesitykeillä. Kahakoiden seurauksena maahan julistettiin hätätila, mutta se ei ole toistaiseksi rauhoittanut tilannetta.

Mielenosoitukset alkoivat lauantaina rauhallisina, mutta meluisina, kun tuhannet chileläiset kokoontuivat kaduille kalisuttelemaan patoja ja kattiloita. Myöhemmin päivällä protestit kuitenkin yltyivät mellakoiksi muun muassa presidentin palatsin ja Plaza Italian lähettyvillä.

Perjantaina mielenosoittajat sytyttivät tuleen paikallisen energiayhtiön ja pankin pääkonttorit sekä useita metroasemia. Turvallisuusviranomaisten mukaan yli 300 ihmistä pidätettiin ja yli 150 poliisia loukkaantui.

Mellakoiden vuoksi Santiagon kaduille määrättiin sotilaita partioimaan ensimmäistä kertaa sitten Augusto Pinochetin diktatuurin kaatumisen vuonna 1990.

Hätätila Santiagoon ja sen lähialueille julistettiin 15 päiväksi, ja sen oli tarkoitus rajoittaa kansalaisten liikkumista ja kokoontumista.

Lisää aiheesta:

Poikkeustila loppui, mutta raivokkaat mielenosoitukset jatkuvat Chilessä – protestit yltyneet pahimmiksi levottomuuksiksi vuosikymmeniinLähes miljoona mielenosoittajaa marssi Chilessä – poikkeustila ja öinen ulkonaliikkumiskielto voimassa jo viikon, 19 kuollut ja 2400 pidätettyVäkivaltaiset mielenosoitukset vaatineet ihmishenkiä Chilessä, maan presidentti viljelee sotatermejä puheissaan – vieläkö maahan on turvallista matkustaa?Chilen mellakoissa kuollut useita ihmisiä ja liki 1 500 pidätetty – maan presidentti: "Olemme sodassa leppymätöntä ja voimakasta vihollista vastaan"Chilen mellakoinnin uhriluku kasvaa – tehdas sytytettiin tuleen, sisältä löytyi viisi ruumistaVäkivaltaiset mielenosoitukset jatkuvat Chilessä hätätilasta huolimatta – mellakat saivat alkunsa metrolippujen hintojen kallistumisesta
ChileEtelä-AmerikkaMielenosoitusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Chile
  • 10.7.07:10
    Ilmastonmuutos

    Tutkimus: Jäätiköiden sulaminen voi laukaista rajun tulivuorenpurkausten aallon

  • 6.7.17:13
    Avaruus

    Harvinainen tilanne maailman kuivimmassa kolkassa: Radioteleskooppi vaipui "selviytymistilaan"

  • 9.6.20:42
    Järjestäytynyt rikollisuus

    Chilessä siepattiin Pinochet'n aikana tuhansia vauvoja – nyt varkaat halutaan vastuuseen

  • 2.5.19:34
    Tsunami

    Drakensalmessa voimakas maanjäristys: Tsunamivaroitus peruttu

  • 26.2.05:35
    Ulkomaat

    Chile julisti poikkeustilan ja ulkonaliikkumiskiellon valtavan sähkökatkon vuoksi