Boliviassa entisen presidentti Evo Moralesin hallituksen jäseniä on hakenut turvaa Meksikon suurlähetystöstä La Pazissa, Bolivian väliaikaishallinnon ulkoministeri Karen Longaric kertoo.
Noin kahdenkymmenen turvaa hakevan joukosta viidellä on pidätysmääräys. Suurlähetystössä kerrotaan olevan esimerkiksi entinen ministeri Juan Ramon Quintana, jota syytetään kansankiihotuksesta ja terrorismista.
Meksikoon paennutta Moralesia syytetään samoista rikoksista.
Lue lisää: "Saatanat, lähtekää nyt!" – alkuperäisamerikkalainen presidentti joutui pakenemaan maasta ja valta keikahti kiihkokatolisen oikeiston käsiin Boliviassa
Longaric aikoo olla yhteydessä suurlähetystöön kertoakseen määräyksistä, jotta epäiltyjä ei päästettäisi pois maasta.
Maan parlamentti ja väliaikainen presidentti Jeanine Anez hyväksyivät sunnuntaina lakipaketin, joka mahdollistaa uusien vaalien järjestämisen. Lailla muun muassa kumottiin vilpillisinä pidettyjen lokakuisten vaalien tulos ja muodostettiin uusi vaalituomioistuin.
Laki myös estää eronneen Moralesin kahdella viimeisellä kaudella tietyssä virassa toimineita henkilöitä hakemasta jatkokautta samassa tehtävässä. Laki pätee täten myös Moralesiin itseensä, eikä hän näin voi asettua ehdolle uusissa presidentinvaaleissa.
