Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Bloggaaja haastoi entisen työnantajansa Jungle Juice Barin oikeuteen "yllätyspotkuista" – perui nyt kanteensa: "Ei riittäviä perusteita väitteille"

0:42Porilainen Salla haastoi ex-työnantajansa oikeuteenPorilainen bloggaaja kertoi marraskuussa haastaneensa työnantajansa oikeuteen väärin perustein tehdystä irtisanomisesta. Jungle Juice Bar kiisti toimineensa väärin.
Julkaistu 10.04.2019 14:51
Toimittajan kuva

Tommi Kolehmainen

tommi.kolehmainen@mtv.fi

Porilainen bloggaaja Sanna Jokinen haastoi entisen työnantajansa Jungle Juice Barin oikeuteen, koska koki tulleensa irtisanotuksi väärin perustein. Smoothiebaariketju kertoo nyt voittaneensa riidan.

Marraskuussa Jokinen kertoi pitämässään blogissa, että hänen työnantajanaan ollut Jungle Juice Bar -ketju olisi purkanut asiattomasti hänen koeajalla olleen työsopimuksensa.

Jokinen väitti "yllätyspotkujen" olleen seurausta muun muassa siitä, että hän lähti töistä neljä minuuttia etuajassa. Bloggaaja koki, ettei saanut riittävästi tietoa työsuhteen päättymisen syistä.

Jungle Juice Barin toimitusjohtaja sanoo nyt, että asia on käsitelty oikeudessa heidän edukseen.

Lue lisää: Salla sai yllätyspotkut smoothiebaarista ja haastoi yrityksen oikeuteen – työnantajan perustelut saivat otsasuonen sykkimään: "Olivat kaikki täysin tuulesta temmattuja"

– Jutun julkisuuteen nostanut entinen työntekijämme on vetänyt kanteensa pois oikeudesta ja luopunut vaatimuksistaan. Kanteen peruuttaminen merkitsee sitä, että asianosainen on hävinnyt asian sillä riittäviä perusteita väitteille ei ollut, kertoo Jungle Juice Barin toimitusjohtaja Noora Fagerström tiedotteessa.

KL: Tuhansien eurojen oikeudenkäyntikulut maksettavaksi

Kauppalehti kertoo, että Helsingin käräjäoikeuden mukaan Jokisen on maksettava Jungle Juice Barille yli 6100 euroa oikeudenkäyntikuluja viivästyskorkoineen.

Fagerströmin mukaan jutun keräämä julkisuus sai aikaan sen, että ketjua syytettiin kikkailusta, jossa koeajalla olevia työntekijöitä irtisanottaisiin ennen vakinaistamista.

Koeaikana työskenteleviltä Jungle Juice Bar on purkanut työsopimuksen noin 4,5 tapauksessa sadasta, toimitusjohtaja sanoo tiedotteessa. Hän kiisti niin sanotun "koeaikakikkailun" harjoittamisen MTV Uutisille jo marraskuussa.

– Jokisen koeaika oli noin puolivälissä. Tässä ei ole missään nimessä kysymys rahasta. Kun hän lähti, tilalle palkattiin henkilö, jolla on viiden vuoden kokemus alalta ja siksi myös huomattavasti isompi palkka, kertoi Fagerström marraskuussa.

Lue myös: Salla sai yllätyspotkut ennen vakinaistamista, mutta milloin työsuhteen saa päättää koeajalla? – "Periaatteessa mikä vain asiallinen syy riittää, esimerkiksi vaikea ihminen"

OikeudenkäynnitTyöYritykset ja bränditPoriKotimaa
Toimittajan kuva
Tommi Kolehmainen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Hiski Haukkalalta tunnustus Oliver Stubb -kohusta YlelläEduskunta-avustajat kertovat MTV:lle häirinnästä: "On yleisesti tiedossa ketkä ovat pahimpia"Vilma Nissinen kertoo tappouhkauksista – myy nyt huppareita: "Kiitos ihan perkeleesti"Yllättävä puhelu loksautti tubettamisen jättäneen Herbalistin asiat kohdilleen71-vuotiaan vaasalaismiljonäärin vauhti ei hidastu – näin hän selvisi konkurssista ja miljoonaveloistaNäin työttömästä hitsaajasta tuli vahingossa netin kiistellyin kulttihahmo – Niilo22 kertoo dokumentissa elämänsä käänteistä

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • 20:17
    Henkirikokset

    Murhasi puolisonsa 55 veitsen iskulla ja leikkasi kädet irti – mies pääsee vapaaksi

  • 17:01
    Hovioikeus

    Yle: Eagle S -jupakka jatkuu

  • 11:17
    Henkirikokset

    Epäily: Mies tappoi vaimonsa ja hautasi ruumiin metsään – tämän mies myönsi kuulusteluissa

  • 05:59
    Henkirikokset

    Mies raiskasi vaimonsa useita kertoja ja lopulta murhasi Tampereella – "Päässä pimeni"

  • Eilen17:04
    Raiskaus

    Jenkkisotilasta syytettiin raiskauksesta Suomessa – käräjäoikeudelta hylkäys