Bayern München on Super Cupin voittaja! Häkellyttävä putki jatkuu – Sevilla-hyökkääjää mahtaa kismittää kirpeästi
Bayern München selätti urhoollisesti taistelleen Sevillan ja voitti Uefan Super Cupin jalkapallo-ottelun Budapestissä. Mestarien liigan ja Eurooppa-liigan mestarien välinen taisto eteni niin sanottuun jatko-otteluun ja Bayern väänsi pelin lopulta jatkoilla edukseen lukemin 2–1.
Varsinaisen peliajan ainoat hyväksytyt maalit syntyivät avausjaksolla. Ensimmäisestä osumasta vastasi Sevilla, kun Bayern-puolustaja David Alaba taklasi Sevillan Ivan Rakiticin maalin edessä kumoon ja Lucas Ocampos ampui siitä seuranneen rangaistuspotkun alakulmaan.
Bayernin tasoituksesta vastasi Leon Goretzka. Näyttävän esityön maalin eteen tarjoilivat Thomas Müller ja Müllerin keskityksestä upean pudotuksen Goretzkalle pistänyt Robert Lewandowski.
Kenttätapahtumia hallinnut Bayern sai toisella jaksolla pallon kahdestikin maaliin, mutta kumpaakaan osumaa ei hyväksytty. Lewandowskin ja Müllerin namuttelusta seurannut Lewandowskin viimeistely jäi vaille tulostaulun kiitosta, sillä Lewandowski oli ollut niukasti paitsiossa.
Myöhemmin Leroy Sanén viimeistelyä edelsi puolestaan tilanne, jossa Lewandowskin katsottiin syyllistyneen rikkeeseen. Sevillan Sergio Escudero kaatui kevyeltä näyttäneen kontaktin jälkeen maahan.
Sevillalla oli huipputilaisuus ottelun ratkaisuun aivan varsinaisen peliajan viime minuuteilla. Kentälle vaihdettu hyökkääjä Youssef En-Nesyri karkasi läpiajoon, mutta Bayern-maalivahti Manuel Neuer venyi vasenta kulmaa kohti suunnanneen laukauksen tielle.
Jatko-ottelun alussa En-Nesyri oli todella lähellä maalaamista, mutta pallo kimmahti Neuerin torjunnasta tolppaan ja Bayern selvisi. Ratkaisijaksi jatkoilla nousi myöhemmin Bayernin vaihtomies Javi Martínez, joka puski irtopallon vasempaan yläkulmaan.
Altavastaajana iltaan lähtenyt Sevilla puolusti suuren osan ottelua urhoollisesti alas vetäytyen. Sillä oli silti saumansa. Menetetyt läheltä piti -tilanteet mahtavat tämän jälkeen kismittää marokkolaiskärki En-Nesyriä.
Super Cup toista kertaa Bayernille
Mestarien liigankin edellisellä täysosumakaudellaan vienyt Bayern München voitti Super Cupin toista kertaa historiassaan. Samalla se jatkoi voitolla häkellyttävää putkeaan: Bayern on viimeksi hävinnyt kilpailullisen ottelun joulukuun alussa 2019. Saksalainen jättiseura on nyt pelannut 32 ottelua putkeen ilman tappioita.
Eurooppa-liigan voittaja Sevilla oli hävinnyt viimeksi 9. helmikuuta, 21 ottelua tätä ennen, mutta nyt sen pitkä tappioton putki tuli päätökseensä.
Uusimmat
-
23:26
Nainen hukkui uimareissulla Rautalammilla – löytyi 15 metrin päästä rannasta
-
23:00
Pariisin terrori-iskusta harvinainen vankeustuomio – tuomittu oli tiettävästi ainoa hyökkäyksessä hengissä selvinnyt
-
22:54
Fortumin tytäryhtiön Uniperin alkuvuoden tulos jää viime vuodesta – taustalla Venäjän kaasutoimitusten väheneminen Saksaan
-
22:32
Yhdysvaltalaisartisti R. Kelly, 55, tuomittiin 30 vuodeksi vankilaan seksuaalirikoksista – nuorimmat uhrit 13-vuotiaita
-
22:17
Harri Heliövaara helposti jatkoon Wimbledonin nelinpelissä
-
22:16
Paperilastissa oleva rekka syttyi palamaan Tyrnävällä, toinen ajokaista on yhä poissa käytöstä Nelostiellä
-
22:01
Heidi Sohlberg harvinaisessa yhteiskuvassa tyttäriensä ja Jarkka-miehensä kanssa – "Meidän perhe"
-
21:45
Turkin äkillinen mielenmuutos yllätti asiantuntijan: "Vain Erdogan yksin tietää, miksi sopu syntyi juuri nyt"
-
21:44
Tähtihyökkääjä palaa Inter-paitaan
-
21:35
Tähtihyökkääjä Peter Kotilainen vaihtaa maisemaa – "Piti pohtia, pelaako tässä enää lainkaan"
-
21:15
Yhdelle vakavat vammat rakennuspalossa Nurmeksessa, taloon jäänyt koira kuoli
-
21:09
Presidentti Niinistö: Venäjä koetaan uhkana, koska se käyttäytyy uhkaavasti
-
20:45
Hadidin supermallisiskokset poseeraavat radikaalisti muuttuneissa hiustyyleissä – somekansan mielipiteet jakautuivat: "Sano, että se on peruukki"
-
20:27
Ukraina sai 144 sotilasta vankienvaihdossa, vastapuolelle ilmeisesti sama määrä sotilaita – MTV seuraa sotaa
-
20:27
Mr. Happy Face voitti maailman rumimman koiran tittelin – "Eikö se olekin upea?"
-
20:17
HJK:n ahdinko syvenee – cup-taival päättyi jo puolivälierissä
-
20:04
Pääministeri Marin Nato-kutsusta: "Kuvastaa luottamusta ja arvostusta Suomea ja Ruotsia kohtaan"
-
19:33
MTV vieraili United Brotherhood -pomon entisellä kiinteistöllä, tältä siellä näytti: Talot olivat vielä kesken, mutta jykevä kassakaappi oli jo paikoillaan
-
19:30
Mean Girls -tähti ei halunnut olla homo ja pakotti itsensä "eheytyshoitoon" 21-vuotiaana – yhdellä terapeutin lauseella oli käänteentekevä vaikutus
-
19:29
Ukraina kiittää Naton selkeää asennetta Venäjää kohtaan – toivotti tervetulleeksi myös Suomi-päätöksen
-
Lataa lisää