Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääkaupunkiseudun rajoituksia jatketaan tämän kuun loppuun – lasten ja nuorten harrastustoimintaa pohditaan erikseen ensi viikolla uudestaan

1:38Vasta riittävä määrä rokotettuja katkaisee koronaviruksen leviämisenVasta riittävä määrä rokotettuja katkaisee koronaviruksen leviämisen.
Julkaistu 05.01.2021 12:46(Päivitetty 05.01.2021 13:20)

MTV UUTISET/Sanna Pietiläinen – STT

Pääkaupunkiseudun koronarajoituksia jatketaan tammikuun loppuun saakka 

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmä on linjannut, että voimassa olevia rajoituksia ja suosituksia jatketaan tammikuun loppuun asti. Määräaikaisia suosituksia ja rajoituksia voidaan tarvittaessa jatkaa myös uuden määräajan jälkeen.

Lasten ja nuorten harrastustoimintaan sekä abiturienttien ylioppilaskirjoituksiin valmistautumiseen liittyviä rajoituksia arvioidaan kuitenkin uudestaan koordinaatioryhmän kokouksessa ensi viikon torstaina.

Helsingin, Espoon ja Vantaan lisäksi myös Kauniainen seuraa koordinaatioryhmän linjaamia rajoituksia ja suosituksia.

Koordinaatioryhmä kertoi päätöksistä iltapäivällä. Tilaisuudessa oliva paikalla Helsingin pormestari Jan Vapaavuori, Espoon kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä, Vantaan sosiaali- ja terveystoimen apulaiskaupunginjohtaja Timo Aronkytö, HUSin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi sekä THL:n yksikönpäällikkö Taneli Puumalainen.

Koronakoordinaatioryhmään kuuluvat Helsingin, Espoon ja Vantaan kaupungit, THL, HUS ja Etelä-Suomen aluehallintovirasto. Helsingin kaupunki kertoo voimassa olevista koronarajoituksista sivuillaan.

Lue myös: Espoolaiset urheiluseurat lähettivät paimenkirjeen kaupunginjohdolle – haluaisivat lieventää nuorisourheilijoiden koronarajoituksia: "Lasten into pysyä toiminnassa on selvästi rapautumassa"

Lue myös: Pormestari Jan Vapaavuori huolissaan ihmisten toiminnasta joulupyhinä: "Meillä ei ole tietoa todellisesta tautitilanteesta"

Tiedotustilaisuuden hetki hetkeltä -seuranta

13.28 Vapaavuori päättää tilaisuuden ja toivottaa parempaa alkanutta vuotta.

13.27 Puumalainen: Uusi virusmutaatio leviää aiempaa herkemmin kaikissa ikäryhmissä. Ei leviä erityisen herkästi nimenomaan lasten kohdalla.

13.25: Puumalainen: Täytyy valmistautua siihen, että kaikkia lentomatkustajia testattaisiin. Matkustajamäärät kuitenkin suhteessa isoja verrattuna testauskapasiteettiin.

13.18. Vapaavuori: Nykyisiä rajoituksia jatketaan kolmella viikolla. Ensi viikolla ryhmä pohtii, voisivatko abiturientit päästä lähiopetukseen valmistautumaan yo-kirjoituksiin ja voidaanko lasten ja nuorten harrastustoimintaa asteittain avata.

13.16: Vapaavuori: Merkittävä kysymys on, että meillä ei ole varma tietoa todellisesta tautitilanteesta alhaisten testimäärien johdosta.

13.13. Vapaavuori: Ensimmäisistä päätöksistä kulunut kohta 6 viikkoa. Toimenpiteet ovat purreet. "Saimme pysäytettyä tilanteen, joka oli pahenemassa."

13.12. Mäkijärvi: Pandemian varsinainen hallinta tapahtuu vielä pitkään rajoitusten ja suositusten avulla, vaikka rokotukset alkaneet.

13.08: HUS:in Mäkijärvi: Rajoitukset HUS:in alueella alkoivat purra joulukuun puolen välin paikkeilla Viikkotartunnoissa menty tasaisesti alaspäin.

13.05: THL:n Puumalainen: Koronatilanteen arviointi nyt vaikeaa, lähipäivät näyttävät suunnan. Testeissä käyty vähemmän, lieviä tartuntoja voinut jäädä toteamatta paljon. 

13.03: THL:n Puumalainen: Ruotsin ilmaantuvuusluku noin tuhat, sama luku Venäjällä. Suomen ajankohtainen ilmaantuvuus hieman yli 60. "Jyrkkä raja kun lähdetään suomen rajojen ulkopuolelle."

Kello 13: Vapaavuori avaa tilaisuuden.

Lue myös: Pääkaupunkiseudun koronarajoitukset ja -suositukset jatkuvat tammikuun puolelle saakka – yläkouluja ei siirretä etäopetukseen

Lisää aiheesta:

Helsingissä voidaan päästä pandemian perustasolle nopeallakin aikataululla – pormestari Vapaavuori antoi toiveikkaan lausunnon ensi viikostaPääkaupunkiseutu suosittelee yli kuuden hengen tilaisuuksien kieltämistä – toinen aste rajatusti lähiopetukseen maaliskuussaPormestari Jan Vapaavuori huolissaan ihmisten toiminnasta joulupyhinä: "Meillä ei ole tietoa todellisesta tautitilanteesta"Pääkaupunkiseudun koronarajoitukset ja -suositukset jatkuvat tammikuun puolelle saakka – yläkouluja ei siirretä etäopetukseenLiian moni ei noudata koronasuosituksia, toimet kovenevat pääkaupunkiseudulla – Jan Vapaavuori: "Palvelutilat suljetaan ja yleisötilaisuudet kielletään"Pääkaupunkiseudulla ryhdytään tunnistamaan riskiravintoloita ja maskisuositusta laajennetaan – THL:n johtaja: "Oikeasti voisi ottaa nyt järjen käteen"
KoronavirusPääkaupunkiseutuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella