Asuntomessujen loppukiri – avajaiset perjantaina
Asuntomessutalojen rakentamisessa on meneillään kiivas loppukiri. Talot ovat viittä vaille valmiita perjantain avajaisiin. Toisissa taloissa on sisustettu, toisissa vasta maalataan julkisivua.
Vielä on pari päivää aikaa viimeistellä, kunnes talot ovat asuntomessukävijöiden ihasteltavina aina 9.8.2015 asti.
Asuntomessuilla on 41 näyttelykohdetta
- 24 omakotitaloa
- 3 paritaloa
- kuuden omakotitalon ryhmärakentamiskohde
- 9 kerrostaloasuntoa
Pientalojen koot vaihtelevat 93 huoneistoneliöstä 297 huoneistoneliöön. Noin puolet messualueen pientaloista on puurakenteisia ja puolet kivitaloja. Lisäksi alueelle on rakennettu Euroopan suurin asuinkäyttöön tarkoitettu puukerrostalo.
Kompakti messualue on rakennettu Vantaan Kivistöön. Nykyinen Kivistön messualue on kasvanut 1950-luvulta lähtien yli 3000 asukkaan kyläksi. Asuntomessualue sijaitsee Hämeenlinnanväylän varrella nykyisen Kivistön pientaloalueen eteläpuolella.
Noin kymmenen hehtaarin kokoinen messualue on kaavoitettu uusien puistojen ja pienten kangasmetsien lomaan. Pientalot sijoittuvat ympyrän muotoon, aluetta reunustavat kerrostalot.
Uusi Kehärata vie Vantaan Asuntomessuille Helsingin keskustasta noin puolessa tunnissa. Kivistön rautatieasemalta on noin 5 minuutin kävelymatka messualueelle. Kilometrin matkan asemalta messualueelle voi matkata myös kuskittoman bussin kyydissä.
Uusimmat
-
14:21
MTV oikeudessa: Vantaan matkasellissä ollut vanki todisti raakaa ja julmaa väkivaltaa – "En halunnut katsoa, kuulin vain hakkaamisääniä ja uhrin raskasta hengitystä"
-
14:19
Karhu pentuineen havaittu lähellä Joensuun keskustaa – poliisi kehottaa Marjalan asukkaita pysymään sisällä
-
14:18
Suomen johto keskustelee Erdoganin ja Stoltenbergin kanssa huomenna
-
14:10
Venäjän uhka on Erdoganille mahdollisuus ja Suomen Nato-hakemus tilaisuus: "Turkissa diplomatia on vaihtokaupan muoto"
-
13:54
Ruotsalaisseura sai pidettyä suositun suomalaispelaajan: "Asialistan kärjessä"
-
13:54
Tshekin supervahvistuksen hymyn takana paljon surua – suomalainen ex-joukkuekaveri paljastaa maalitykin erikoisvälineen: "Vekkuli kaveri"
-
13:52
Matkasellimurhasta syytettyjen kertomukset muuttuivat oikeudessa – kumpikin kertoi poliisille aivan eri tarinaa
-
13:50
Ukraina julkaisi videon rautatiesillan räjäyttämisestä telamiinoilla – Venäjä valmistautuu taisteluun Sjeverodonetskista
-
13:47
Poliisi tutkii: Valioliiga-ottelu päättyi kaaokseen, Arsenal-legenda hyökkäsi kannattajan kimppuun
-
13:45
Gasum: Venäjän kaasun virtaus Suomeen loppuu huomenna kello 7 – "Pystymme tulevina kuukausina toimittamaan kaasua kaikille asiakkaillemme"
-
13:45
Tom Cruiselta nähtiin herrasmiesmäinen ele herttuatar Catherinelle punaisella matolla – ylisti myös prinssi Williamia: "Meillä on paljon yhteistä"
-
13:38
Marko Anttila paini yhtä aikaa jopa parin ruotsalaisen kanssa – tilanne sai hulvattoman käänteen: "Tuli Tiki-talkia, meni kielet sekaisin!"
-
13:36
Azov-pataljoona: Sotilasjohto on määrännyt, että Mariupolin puolustaminen on lopetettava – MTV seuraa sotaa
-
13:34
TPS hankki maailmanmestarin
-
13:18
Valtava rahavaatimus pakotti suomalaistähden jäämään Venäjälle – "Se oli täysi järkytys"
-
13:18
MTV seuraa Portugalin MM-rallia: Kalle Rovanperän ajo sujuu kuin unelma – "Kaikki ennusteet voi heittää romukoppaan"
-
13:17
Hallitus: Ukrainan sodan vuoksi 2 miljardin euron lisä budjettiin
-
13:14
Venäjän vastaus Nato-laajentumiseen: 12 uutta sotilastukikohtaa maan länsiosiin
-
13:06
Venäjällä polttopulloiskuja sotilasasemia vastaan – "Todennäköisesti protestoidaan salaista liikekannallepanoa"
-
13:03
Vanha "maan tapa" on syytä unohtaa – muista tämä uusi ohje, kun siniset valot välähtävät taustapeilissä
-
Lataa lisää