Älä anna toisen huonon tuulen tarttua sinuun – opettele kolme niksiä
Jos sinusta on joskus tuntunut, että perheenjäsenen tai työkaverin huono tuuli on tarttunut sinuun, et ole vain kuvitellut. Väitetään, että tunteet tarttuvat ihmisestä toiseen jopa helpommin kuin flunssa.
Niin toisen ihmisen ilo, suru, viha kuin pelkokin voi luikerrella tiensä oman pääkoppaan. Eikä sitä välttämättä edes tajua – ihmisillä on tapana alkaa tiedostamattaan matkia keskustelukumppaninsa ilmeitä, asentoa, kehonkieltä ja puheen rytmiä. Tällaisen automaattisen liikkeiden jäljittelyn seurauksena voikin sitten saavuttaa myös saman tunnetilan.
Aihetta kommentoivat Huffington Post -sivustolle psykologian professori John T. Cacioppo Chicagon yliopistosta sekä psykiatri Judith Orloff.
Ketään tuskin haittaa, jos saa oman osansa toisen ihmisen innostuksesta tai ilosta. Ajan viettäminen positiivisten ihmisten seurassa voikin olla mitä tehokkain ”mielialalääke”. Kukaan kuitenkaan tuskin haluaa imeä toisen ikävää oloa tai negatiivisuutta itseensä. Myrkylliseltä ilmapiiriltä voi suojautua seuraavilla keinoilla.
Jäljitä tunne takaisin alkuperäiseen lähteeseen
Kysy itseltäsi, oletko surullinen aidosti vai koska olet ollut lähellä sellaista ihmistä, joka tunsi itsensä surulliseksi? Kun tunnistaa, kenelle tunne oikeasti kuuluu, sen voi järkiperäisesti etäännyttää.
Tiedosta kehon kielesi
Koska tunteet tarttuvat usein toisten ilmeitä ja kehon kieltä tiedostamattakin matkimalla, niin kireän tai vihaisen henkilön seurassa kannattaa yrittää pitää omilla kasvoilla neutraali ilme ja keho rennossa asennossa. Myös katsekontaktin välttäminen voi auttaa.
Tunnista rajasi
Kun aistii imevänsä liikaa ahdistusta, surua, ärtyneisyyttä tai negatiivisuutta toisesta ihmisestä, se kannattaa tunnustaa, mutta ei hätääntyä. Hengitä syvään ja keskity hengittämään negatiivisuus ulos. Vaihtoehtoisesti voit kuvitella ympärillesi näkymättömän suojan, joka päästää sisään vain positiiviset tunteet ja pitää negatiiviset ulkona.
Lähde: Huffingtonpost.com
Uusimmat
-
11:39
Pohjois-Korean Kim kehotti kiihdyttämään ydinmateriaalin tuotantoa – seuraava ydinkoe valmisteilla?
-
11:33
Koivuallergikoille luvassa tukala toukokuu – tältä siitepölykevät näyttää
-
11:29
Sydänpysähdyksestä johtuvat kuolemat vähentyneet Tanskassa – taustalla selkeä syy
-
11:17
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
11:15
Vuoden alussa vakavasti loukkaantunut Marvel-tähti Jeremy Renner esitteli juoksumatolla nykyistä kuntoaan
-
11:14
Matias Maccellin mahti-illassa iso elementti – NHL-päävalmentaja ihailee: "Pelkästään siitä ansaitsisi palkinnon"
-
11:08
Syyttäjä: Poliisi kaasutti ja löi nyrkillä vatsaan rautoihin pantua 16-vuotiasta uutenavuotena Helsingissä – MTV:n tietojen mukaan mies työskentelee nyt lastensuojelulaitoksessa
-
11:04
Kuka vei männyn Oulangan kansallispuistosta? Kuvat tihutyöpaikalta julki
-
10:58
Rajavartiolaki ja saamelaiskäräjälaki saavat Amnestyn vuosiraportissa kritiikkiä – näin toteutui mielipiteen- ja sananvapaus Suomessa
-
10:47
Lauri Markkasen Utah Jazzin tappioputki kääntää katseet jo kesään – seuralla pieni mahdollisuus himoittuun superlupaukseen
-
10:36
Olisiko Suomen Nato-tie tyssännyt, jos Venäjä olisi marssinut Kiovaan? "Kävi hieman mäihä"
-
10:27
Poliisin toimet selvitykseen: Virkavalta poisti mielenosoittajalta Erdogania esittäneen nuken
-
10:20
Asiantuntija väläyttää: SM-liigan huima ottelusarja ratkesi jo ennen alkamistaan – "Menisi saletisti KalPalle ilman sitä"
-
10:13
Onnettomuus Turun moottoritiellä – vain yksi kaista käytössä Helsingin päässä
-
10:09
Ennakkoäänestys päättyy tänään – löydä ehdokkaasi MTV:n vaalikoneesta
-
10:06
Asiantuntija arvioi: prinssi Harryn äkillinen visiitti Lontooseen tuli yllätyksena kuningas Charlesillekin – isä ja poika eivät todennäköisesti aio tavata
-
10:01
Ei enää kalliita latausvahinkoja? Sähköautoilijan yllätyslasku johtaa muutokseen K-Latauksen asemilla
-
09:58
Työterveyslaitos: Etätyön vaikutus elintapoihin selvitetty – "Intensiivistä ja kuormittavaa"
-
09:53
Suomi lähetti Ukrainaan tuhat äitiyspakkausta – MTV seuraa sotaa
-
09:49
Ranskassa pelätään mielenosoitusten yltyvän – 13 000 poliisia ja santarmia komennettu tänään valmiuteen
-
Lataa lisää