Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

33-vuotias brittimies kärsii long covidin vuoksi oudosta oireesta – jalat sinertyvät seistessä

6:12"Jokainen aamu on lottoarvonta"– kolme long covidiin sairastunutta kertoo viheliäisestä taudistaKATSO MYÖS: "Jokainen aamu on lottoarvonta" – kolme long covidiin sairastunutta kertoo viheliäisestä taudista
Julkaistu 15.08.2023 08:47

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Long covid toi brittimiehelle oireen, jossa jalat sinertyvät seisoessa.

Pitkittynyt korona eli long covid toi brittimiehelle erikoisen oireen. Leedsin yliopiston tapausraportissa kerrotaan 33-vuotiaasta potilaasta, jonka jalat alkoivat koronataudin sairastamisen jälkeen sinertää vain kymmenen minuutin seisomisen jälkeen. Lääkäri Manoj Sivanin raportti julkaistiin Lancet-julkaisussa.

Lue myös: Heidi on kärsinyt muistikatkoksista, kovista nivelkivuista ja unettomuudesta lähes kaksi vuotta – asiantuntijoiden näkemykset long covidin syistä vaihtelevat

Mikä on long covid?

Koronavirusinfektion pitkäaikaisoireista puhutaan, kun oireet ovat kestäneet yli kolme kuukautta. Suomessa noin kolmannekselle koronavirusinfektion sairastaneista käy niin. 

Koronavirusinfektion jälkeiset pitkäaikaisoireet ovat suhteellisen yleisiä, mutta mukaan ne useimmiten menevät ohi muutamassa kuukaudessa ja viimeistään vuoden sisällä koronainfektiosta.

tutkimuksen

Lue myös: Tutkimus: Nämä ovat seitsemän yleisintä long covidin oiretta

Jalat sinertyivät seistessä

Raportin mukaan miehen jalat alkoivat punoittaa minuutin seisomisen jälkeen. Tämän jälkeen jalat alkoivat sinertää, ja potilaan mukaan kymmenen minuutin jälkeen jaloissa tuntui kutinan kaltaista tunnetta. 

Kun mies istui, jalkojen väri normalisoitui kahdessa minuutissa.

Yliopiston kuvissa näkyy jalkojen värimuutos. Kuva University of LeedsYliopiston kuvissa näkyy jalkojen värimuutos.University of Leeds

Potilaan mukaan oire alkoi koronataudin jälkeen. Hänellä on diagnosoitu POTS eli posturaalinen ortostaattinen takykardiaoireyhtymä. Se kiihdyttää sydämen sykettä pystyasennossa. Tilaan liittyy myös akrosyanoosi eli pintaverenkierron häiriön aiheuttama sinerrys iholla.

– Tämä oli silmiinpistävä akrosyanoositapaus potilaalla, jolla ei ollut ollut vastaavaa ennen covid-19-infektiotaan, Sivan sanoo tiedotteessa.

Sivanin mukaan potilaat eivät välttämättä ymmärrä, että sinerrys voi johtua long covidista. Hänen tiiminsä on tutkinut myös muita sairauksia, jotka voivat aiheutua koronainfektiosta. Sivanin mukaan lisää tietoisuutta erilaisista sairauksista tarvitaan, koska se helpottaa diagnosointia ja auttaa sairauksien hallinnassa.

Lue myös: Keväällä 2021 teholle joutunut Eija kertoo, millaista on elämä pitkittyneiden koronaoireiden kanssa – "Viime keväänä en aina muistanut, minne olin menossa"

Katso myös: Long covidista ei ole tulossa kansansairautta, sanovat asiantuntijat

2:00Long covidista ei ole tulossa kansansairautta, sanovat asiantuntijatAsiantuntijahaastattelu vuodelta 2022.

Lähteet: Sky News, Pots.fi

Lisää aiheesta:

Ihan tavallinen flunssa? Australialaistutkijat unohtaisivat sanaparin long covidLong covidin taustalta löytyi tuttu vaiva15-vuotias sai koronasta harvinaisen oireen YhdysvalloissaTutkimus: Long covid voi olla raskaampi taakka kuin sydänsairausTutkimus: Nämä ovat seitsemän yleisintä long covidin oirettaTutkijat löysivät uusia long covidin oireita – nämä tekijät lisäävät riskiä
KoronavirusSairaudet ja tauditJalatTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella