Yhdysvaltalaispankki Capital One kertoo joutuneensa massiivisen tietomurron kohteeksi. Hakkeri pääsi käsiksi yli sataan miljoonaan luottokorttihakemukseen tämän vuoden maaliskuun ja heinäkuun välisenä aikana.
Kyseessä on yksi suurimmista tietomurroista, joita on tehty isoon pankkiin. Capital One on yksi suurimmista luottokorttien myöntäjistä Yhdysvalloissa.
Pankin lausunnon mukaan murto koskee sataa miljoonaa asiakasta Yhdysvalloissa ja kuutta miljoonaa Kanadassa.
Hakkeri on saatu kiinni, ja hänet pidätettiin maanantaina. 33-vuotias ohjelmistoinsinööri jäi kiinni, kun hän kerskui tekemisillään GitHub-verkkosivustolla. Julkaisun nähnyt toinen käyttäjä ilmoitti asiasta pankille, joka otti yhteyttä liittovaltion poliisi FBI:hin varmistuttuaan murrosta.
– Vaikka olen kiitollinen tekijän kiinnijäämisestä, olen samalla syvästi pahoillani tapahtuneesta, Capital Onen toimitusjohtaja Richard Fairbank sanoi lausunnossaan.
CNN kertoo syytekirjelmän paljastavan, että hakkeri yritti jakaa tietoja muiden kanssa netissä.
Hakkeria odottaa vuosien tuomio
Yhdysvaltalaismedian mukaan hakkeri pääsi käsiksi muun muassa 140 000 henkilötunnukseen ja 80 000 pankkitilin numeroon. Lisäksi hänelle päätyi valtava määrä nimiä, osoitteita ja muita tietoja.
