Entistä useampi suomalaislapsi päätyy mielenterveyspalvelujen piiriin ja palvelujen tarve on kasvanut. On silti vaikea sanoa, ovatko lasten mielenterveyshäiriöt tai muut oireet lisääntyneet, vai onko kyse siitä, että häiriöitä ja ongelmia tunnistetaan aiempaa paremmin, kertoo Itä-Suomen yliopiston lastenpsykiatrian professori Ilona Luoma.
Alle 10-vuotiaiden lasten yleisimpiä mielenterveyshäiriöitä ovat erilaiset ahdistuneisuushäiriöt sekä käytöshäiriöt, joihin liittyy niin laaja-alaista ja pitkäkestoista oireilua, että se aiheuttaa lapselle kärsimystä ja toiminnan ja kehityksen haasteita.
Yleisiä ovat myös neurokehityksellisiin häiriöihin, kuten adhd:hen, liittyvät liitännäisoireet.
Masennus sen sijaan alkaa usein yleistyä vasta nuoruusikää lähestyvillä lapsilla.
– Näiden lisäksi on laaja kirjo erilaisia elämäntilanteita ja kuormitustekijöitä, jotka voivat aiheuttaa lapselle oireilua ja edellyttävät tilanteen selvittämistä, tukea ja erilaisia hoidollisia interventioita, Luoma sanoo.
Lapsille on Suomessa tarjolla psykoterapiaa ja erilaisia määrämittaisia psykososiaalisia terapioita. Psykoterapiat on suunnattu diagnosoitujen mielenterveyshäiriöiden hoitoon.
HUS Lastenpsykiatrian johtavan psykologin Sirpa Sammalon mukaan lasten terapiapalvelut ovat monipuolistuneet kymmenen viime vuoden aikana. Lapsille on tarjolla monenlaista yksilö-, ryhmä- ja perheterapiaa, joista perheterapian rooli on kasvanut.
– Nykyään ymmärretään entistä paremmin, että kun lapsi oireilee, kyseessä on koko perheen yhteinen asia, eikä lapsi voi muuttaa asioita yksin, Sammalo sanoo.
