Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vuokralainen tuhosi lahtelaisen Matin asunnon – entiset huumeiden käyttäjät tarjoavat nyt apuaan: "Menemme remontoimaan"

Huumeita käyttävä vuokralainen tuhosi Matti Huomon asunnon. – Nyt asunto on siivottu, ja seuraavaksi alamma remontoimaan, Huomo kertoo.
Huumeita käyttävä vuokralainen tuhosi Matti Huomon asunnon. – Nyt asunto on siivottu, ja seuraavaksi alamma remontoimaan, Huomo kertoo.MTV
Julkaistu 27.08.2016 11:36
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Lahtelaisen Matti Huomon kauhutarina tuhotusta asunnosta on herättänyt ihmisten myötätunnon. Huumeita käyttänyt vuokralainen teki asunnossa täystuhon, josta Huomo kertoi julkisesti. Sen jälkeen asioita alkoi tapahtua.

– Olen yllättynyt lukuisista avuntarjouksista ja rahakeräyksestä, jokaon pistetty pystyyn Facebookissa.  Irti Huumeista ry:stä on tulossa ammattimiehiä tapiseeraamaan ja maalaamaan talkoohengessä, Huomo kertoo.

Facebookissa perustettu "Autetaan Mattia" -ryhmä oli tähän aamuun mennessä saanut yli 700 tykkääjää.

Vuokralainen tuhosi asunnon-4
MTV

– Tarkoitus ei alun perin ollut pytää apua, vaan tuoda esille huumeidenkäyttäjien hyvä oikeusturva verrattuna vuokranantajaan. Huumeidenkäyttäjät saavat sosiaalitoimistosta ja Kelasta rahaa, josta ei makseta veroa. Vuokranantaja puolestaan joutuu maksamaan muun muassa vuokrasta pääomatuloveroa. Sitten kaveri tekee tällaisen mokan, niin vuokranantaja joutuu kustantamaan kaiken, Huomo sanoo.

Hän arvelee joutuvansa maksamaan sekä asunnon oven, että koko taloyhtiön yleisten tilojen ovien lukkojen vaihdot, sillä vuokralainen ei palauttanut avainta, jonka voi vapaasti kopioida.

Huomon mukaan vakuutus ei korvaa tuhoja, koska ne on itse aiheutettu.

Irti Huumeista: Vuokranantaja jää yksin näissä tapauksissa

Irti Huumeista ry:n Lahden seudun tukihenkilötoiminnan ohjaaja Pasi Tuomaila sanoo Huomon tarinan herättäneen halun auttaa.

– Meistä suurin osa on entisiä huumeidenkäyttäjiä ja me haluamme auttaa ihmisiä, jotka ovat joutuneet kärsimään huumeidenkäyttäjien aiheuttamista vahingoista. Haluamme osoittaa Matille, että kun huumeidenkäyttäjä lähtee toipumisen tielle, on hän kunnon kansalainen, jolla on sydäntä auttaa. 

Tuomaila uskoo, että tapaus on saanut monen myötätunnon myös siksi, että ihmisiä sapettavat yhteiskunnan epäreilulta tuntuvat säännöt.

Vuokralainen tuhosi asunnon-2MTV

– Vuokranantaja jää todella yksin tällaisissa tilanteissa. Vaikka sosiaalitoimi on maksanut vuokravakuudet, se ei korvaa muuta kuin vuokrakulut.

– Kun ongelmia tulee, niin vakuudenantaja pesee kädet jutusta. Tuntuu käsittämättömältä, että vuokralainen voi siirtää Kelan asumistuen omalle tililleen noin vaan. Lisäksi häätöprosessi on pitkä. Vuokranantaja ei pääse asuntoonsa häätöprosessin aikanakaan,  jos ei saa vuokralaista kiinni puhelimella, Tuomaila päivittelee tilannetta.

Vuokranantaja Matti Huomo epäilee, että vuokranantajat eivät yleensä uskalla viedä vastaavia tapauksia poliisille, koska pelkäävät huumeidenkäyttäjän reaktiota.

Vuokralainen tuhosi asunnon-1MTV

Pasi Tuomaila Irti Huumeista ry:stä kiittää Huomon rohkeutta tuoda asia julkisuuteen.

– Näistä kirjoitetaan paljon, mutta harva tulee nimellä asian kanssa julkisuuteen. Varmaan tuntuu pelottavalta tuoda näitä asioita esille, mutta sanoisin, että pelko on melko aiheeton. Käyttäjät ovat pitkälti sellaisia, että tuskinpa ryhtyvät mihinkään jatkotoimiin.

Huomo ja Tuomaila menevät maanantaina yhdessä katsomaan asuntoa.

– Kämppä on nyt siivottu ja maanantaina menemme katsomaan mitä remonttia siellä pitää tehdä. Katsotaan sitten perikunnan kanssa jatkossa, että laitetaanko asunto vuokralle vai myydäänkö, sanoo Huomo.

Lisää aiheesta:

Vuokralaiset valtasivat Liisan asunnon Espanjassa – "Häädössä kesti kuusi kuukautta"Monican tytär muutti luteita kuhisevaan Hoas-asuntoon – ikävät yllätykset eivät loppuneet siihen: "Ei ole reilua, että rangaistaan viatonta"Asunnottoman arki on jatkuvaa turvattomuutta ja katujen kulkemista – "On helpompi nukkua vessan lattialla tai rappukäytävässä, kun olet vähän hönössä"Kuvat: Vuokralainen tuhosi muusikko Sami Saaren asunnon täysin, sotkua ja hävitystä lattiasta kattoon: "Olin saatanan shokissa"Kauhujen vuokralaisesta kärsinyt Matti sai vihdoin apua – ”Ääripää, mitä asunnolle voi kauheimmillaan tapahtua”Lahtelaismiehen epätoivo: Vuokralainen teki täystuhon – asunnosta löytyi 50 huumeneulaa, putket rälläköity irti
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:01
    Ukrainan sota

    Kysely: Lähes puolet suomalaisista pelkää suursodan alkavan

  • 05:22
    Politiikka

    USU: Lindtman ja Purra puheenjohtajien aatelia

  • 05:22
    Pysäköinninvalvonta

    Kuopiossa annetut parkkimaksut hämmensivät: Veloittajana Raision kaupunki

  • 05:00
    Kyberturvallisuus

    MTV selvitti: Suomen viranomaiset käyttävät kiistellyn israelilaisyhtiön laitteita

  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin