Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Vuokraan vain amerikkalaisille!" Nainen kieltäytyi vuokraamasta kiinteistöä muslimeille – joutuu pulittamaan jättikorvaukset

1:19Vuokraemäntä kieltäytyi vuokraamasta muslimeille – pulittaa jättikorvaukset syrjinnän takiaVuokraemäntä kieltäytyi vuokraamasta paikalliselle ravintoloitsijalle uskonnon takia.
Julkaistu 04.05.2019 13:15
Toimittajan kuva
Terhi Romo

terhi.romo@mtv.fi

Coloradolainen vuokraemäntä kieltäytyi vuokraamasta kiinteistöä paikalliselle ravintoloitsijalle uskonnon takia. Nyt nainen saa maksaa syrjinnästä yli puolen miljoonan dollarin korvaukset.

Yhdysvaltain Coloradossa asuva vuokraemäntä joutui pulittamaan pitkän pennin uskonnollisen syrjinnän takia.

Rashan Khanin johtaman yrityksen laajenemishalut pysähtyivät kuin seinään, kun tontin omistaja kieltäytyi vuokraamasta "muille kuin amerikkalaisille". Nainen ei halunnut vuokrata kiinteistöä Khaninille, sillä hän on muslimi.

Lue myös: Nainen ei saanut vuokrahuonetta kimppakämpästä "väärän" horoskooppimerkkinsä vuoksi: "Kuulostaa siltä, että hän pelastui täpärästi"

Ravintolayrittäjä Khan yllättyi häneen kohdistuneesta syrjinnästä.

– Se on minun yhteisöni ja minun asuinalueeni. Useat ystäväni asuvat siellä, Khan kertoo.

– Olin shokissa, se ei tuntunut oikealta. Ei noin voi käyttäytyä, Khan jatkaa.

Nyt tontin omistaja on määrätty maksamaan 675 000 dollarin korvaukset uskonnollisen syrjinnän takia.

Lue myös: Asumisessakin kohdataan syrjintää: Tavoite estää asuinalueiden eriytyminen voi kääntyä itseään vastaan

Lisää aiheesta:

Vuokraamo kielsi urheiluvälineiden vuokraamisen juutalaisille – juutalaisyhteisö järkyttyiMies ei suostunut vuokraamaan asuntoa romanille – vetosi kiinteistöyhtiön kantaan mutta sai sakotKatso video: Parkkipaikkaraivo tallentui kameralle – "Saan pysäköidä minne haluan"Asiakas ahmaisi puolet kakusta matkalla kassalle eikä suostunut maksamaan kokonaista leivosta – kauppa sai viimeiset naurutNainen ei saanut vuokrahuonetta kimppakämpästä "väärän" horoskooppimerkkinsä vuoksi: "Kuulostaa siltä, että hän pelastui täpärästi"Työntekijä ei suostunut menemään kirkkoon – pomo antoi kylmästi potkut
SyrjintäYhdysvallatOikeudenkäynnitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Syrjintä
  • to14:56
    Päivi Räsänen

    Päivi Räsänen ei peräänny kirjoituksistaan: "Raamatun sana ei muutu"

  • 10.10.20:10
    Vammaiset

    Tällaista syrjintää vammaiset tytöt kokevat nyky-Suomessa – tärkeää työtä tekevät palkittiin

  • 3.10.18:05
    Politiikka

    Analyysi: SAK esitti ja EK tyrmäsi, vaikka ovat hyväksikäytöstä samaa mieltä

  • 22.9.15:46
    Tanska

    Tanska aikoo maksaa korvauksia grönlantilaisnaisille, jotka pakotettiin käyttämään kierukkaa

  • 14.9.15:15
    Työnhaku

    Koetko työnhaussa ikäsyrjintää? Iän voi kääntää vahvuudeksi