Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Volkswagenin ja Teslan välit lämpenemässä – pääjohtajalta jännä kädenojennus: ”Yksi suurimmista”

1:34Tässä on Volkkarin ensimmäinen sähköautomalliID.3 on Volkkarin ensimmäinen sähköautoksi alusta lähtien kehitetty auto.
Julkaistu 28.10.2019 20:30

Ville Järveläinen

Volkswagen-konsernin toimitusjohtaja on antanut mielenkiintoisia kommentteja sähköautovalmistaja Teslasta.

Saksalaisen Volkswagenin toimitusjohtaja Herbert Diess on antanut ymmärtää, että valmistajien välit olisivat jossain määrin lämpenemässä.

Volkswagen esitteli viime torstaina kahdeksannen sukupolven Golfin. Esittelytilaisuuden jälkeen Diess vastaili toimittajien kysymyksiin, ja yksi kysymyksistä koski Teslaa. Toimittaja kysyi Diessin mielipidettä siihen, johtuvatko Teslan ongelmat siitä, että kyseessä on niin pieni autovalmistaja.

– Tesla ei ole marginaalivalmistaja. Model 3 on massatuotantoauto, ja he ovat yksi suurimmista sähköautojen akkujen valmistajista, Diess vastasi.

– Kunnioitamme Teslaa suuresti. He ovat kilpailija, jonka otamme hyvin vakavasti, hän jatkoi.

Diessin kommentit tulivat samana päivänä, jona Tesla ei kuitenkaan tarvinnut sen enempää vakuutteluja kilpailijoiltaan. Sen osake kiipesi torstaina muikealla 18 prosentilla, kun tieto voitollisesta vuosineljänneksestä tuli julki. Hyvä pörssipäivä auttoi Teslan jälleen nousemaan ohi General Motorsin Yhdysvaltain arvokkaimpana autovalmistajana.

Volkswagen-pomon yllättävänkin lämpimien kommenttien takana saattaa olla Teslan toimitusjohtajan Elon Muskin vastaavanlaiset sanat saksalaisvalmistajasta. Musk twiittasi viime kuussa, että Volkswagen tekee enemmän kuin yksikään toinen suuri autovalmistaja sähköautojen yleistymisen eteen.

Volkswagen jäi neljä vuotta sitten kiinni vuosia jatkuneesta päästömanipuloinnista. Dieselskandaali on tullut maksamaan saksalaisvalmistajalle tähän mennessä kymmeniä miljardeja.

Volkkari on sittemmin satsannut autojensa sähköistämiseen lähes 50 miljardia euroa. Sen ensimmäinen alusta lähtien sähköautoksi kehitetty malli, ID.3, saapuu markkinoille ensi vuonna.

Lähde: Automotive News Europe

Lue myös: Tesla ei välitä Suomen autokaupan alavireestä – viisinkertaisti myyntinsä vuodessa

Lisää aiheesta:

Teslaa fanittavan Volkswagen-pomon palli heiluu – mitä Elon Musk teki saksalaisyhtiön johtajien kokouksessa?Fordin toimitusjohtaja vähätteli Teslaa vain vuosi sitten – kiittelee nyt Elon Muskia "tien näyttämisestä"Musk ja Diess kävivät tyyppaamassa toistensa uutuusmallit, bromanssi sai jatkoa: "Hyvä vertailukohta meille"Volkkari ampuu kovilla: Tähtää maailman johtavaksi sähköautovalmistajaksi – "Luotamme siihen, että pysymme Teslan kyydissä"Kääntyikö Teslan ykköskriitikon takki? Hehkuttaa nyt "äärimmäisen hyvää" myyntiä ja Elon Muskia: ”Teslaa johdetaan viimein kuin normaalia yritystä”Tesla teki jälleen satojen miljoonien tappiot – "Tämä on uusi normaali"
AutotAutoteollisuusTeslaVolkswagenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • ma21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • ma09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 14.9.07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • 13.9.11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • 12.9.17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa