Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Voisiko Anneli Auer joutua uudelleen syytetyksi Ulvilan murhasta? Rikosoikeuden professori näkee yhden mahdollisuuden

2:49Tehtiinkö Ulvilan murhan alkututkinta huolimattomasti surmatalossa? Näin vastaa jutun tutkinnanjohtajana toiminut rikosylikomisario Pauli KuusirantaTehtiinkö Ulvilan murhan alkututkinta huolimattomasti surmatalossa? Näin vastaa jutun tutkinnanjohtajana toiminut rikosylikomisario Pauli Kuusiranta
Julkaistu 07.07.2023 06:07
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Ulvilan murhasta on kulunut jo yli 16 vuotta ja Jukka S. Lahden henkirikos on edelleen pimeänä. Lahden leski Anneli Auer on todettu oikeuden lainvoimaisella päätöksellä syyttömäksi miehensä murhaan.

Ulvilan murhasta keskusteltiin Porin SuomiAreenassa, kun lavalla olivat henkirikosjutun toisena tutkinnanjohtajana toiminut Pauli Kuusiranta ja rikosoikeuden professori Matti Tolvanen Itä-Suomen yliopistosta.

Tolvasen mukaan on epätodennäköistä, että joulukuussa 2006 tapahtunut henkirikos enää selviäisi.

– Minun käsitykseni mukaan on erittäin epätodennäköistä, että tämä asia enää selviäisi. Jos otetaan ulkopuolisen tekijän vaihtoehto, niin ilmeisesti tuossa tutkinta-aineistossa ei ole mitään sellaista, jonka perusteella voitaisiin päästä ulkopuolisen tekijän jäljille. Ei ole mitään dna-näytettä, joka olisi voitu tiettyyn henkilöön yhdistää. 

6:08Ulvilan murhan entinen tutkinnanjohtaja sanoo suorat sanat Anneli Auerin soittamasta hätäpuhelusta - ensimmäiset 23 sekuntia ovat ratkaisevatUlvilan murhan entinen tutkinnanjohtaja Pauli Kuusiranta sanoo suorat sanat Anneli Auerin soittamasta hätäpuhelusta - ensimmäiset 23 sekuntia ovat ratkaisevat.

Rikosoikeuden professorin mukaan monesti pimeät rikosjutut selviävät tekopaikalta taltioitujen näytteiden, kuten dna-näytteiden, perusteella. Ulvilan murhatalosta ei saatu taltioitua tekijän dna:ta.

– Monta kertaa nämä pimeät jutut selviävät sillä, että tekopaikalta taltioidaan tiettyjä näytteitä ja myöhemmin tämä tekijä jostakin muusta syystä joutuu tekemisiin poliisin kanssa. Kun verrataan uuden jutun yhteydessä otettua dna-näytettä aikanaan rikospaikalta taltioituun dna-näytteeseen, voi käydä niin, että tekijä löytyykin. Tällaisia tapauksia on Suomessakin. 

– Jos joku tekisi uskottavan tunnustuksen, jutun tutkinta voitaisiin avata uudelleen. Mutta korostan, että tunnustuksen pitää olla uskottava, Tolvanen sanoo. 

Lue myös: Anneli Auer kommentoi Ulvilan murhaa vuosien jälkeen ja toivoo tutkinnan jatkamista: "Käytännössä on mahdotonta, että minä olisin tekijä"

Murha ei vanhene

Rikoksena murha ei vanhene koskaan. Ulvilan murhasta on syytetty vain yhtä henkilöä, Anneli Aueria ja hänet on lainvoimaisella oikeuden päätöksellä todettu siihen syyttömäksi. 

Henkilöä ei voida Suomessa syyttää kahdesti samasta rikoksesta, ellei jutussa tulisi esiin erittäin painavaa uutta näyttöä. Jos uutta näyttöä tulisi, voisi rikosoikeuden professorin mukaan teoriassa olla mahdollista, että Aueriakin vastaan voitaisiin uudestaan nostaa syyte murhasta.

– Teoriassa on toki mahdollista, että korkein oikeus voisi purkaa syytteen hylkäävän tuomion. Kynnys siihen on erittäin korkealla. Pitäisi tulla olennaisesti uutta näyttöä, sellaista, joka ei ole ollut esitettävissä ensimmäisellä kerralla. Näytön uudelleenarvioinnin perusteella tuomiota ei pureta, vaan pitäisi tulla täysin uutta näyttöä. Pidän sitä erittäin epätodennäköisenä.

– Minun arvioni on se, että Anneli Auerin syyllisyyden osalta tätä juttua ei tulla enää avaamaan, Tolvanen sanoo.

38:32Ulvilan murhamysteeri: Kuka surmasi Jukka S. Lahden? Anneli Auer kommentoi hiljaiselon jälkeen

Katso koko keskustelu Ulvilan murhasta MTV Uutiset Liven lavalla SuomiAreenassa.

Lue myös: Ulvilan murhan entisen tutkinnanjohtajan mukaan Anneli Auerin soittaman hätäpuhelun 23 ensimmäistä sekuntia paljastavat paljon: "Ne sekunnit kertovat kaiken"

Lisää aiheesta:

KRP:lle suuri määrä yhteydenottoja Ulvilan murhasta: "Ovat yllättäneet"Keskusrikospoliisi alkaa tutkia Ulvilan murhaa: "Kaikki kortit pidetään avoimina"Ulvilan murhan ex-tutkinnanjohtajan mukaan Anneli Auerin soittaman hätäpuhelun 23 ensimmäistä sekuntia "kertovat kaiken"Anneli Auer kommentoi Ulvilan murhaa vuosien jälkeen ja toivoo tutkinnan jatkamista: "Käytännössä on mahdotonta, että minä olisin tekijä"Ulvilan murhan tutkinnanjohtaja avautuu uutuuskirjassa: "Ulkopuolista tekijää ei ole ollut – olen pahoillani, että alussa tutkinta lähti väärille urille"Yli 27 vuoden takainen lakimiehen murha oikeudessa Turussa – rikosoikeuden professorin mukaan tapaus on syyttäjälle erityisen vaikea, ja sille on selvä syy
Anneli AuerHenkirikoksetOikeudenkäynnitTuomiotSuomiAreena 2023UlvilaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Anneli Auer
  • 15:16
    Rikos

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seurasi

  • Eilen16:25
    Rikos

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi

  • ti15:09
    Oikeudenkäynnit

    Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasi

  • 24.10.05:24
    Rikos

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"

  • 23.10.15:35
    Rikos

    Auer-oikeudenkäynnissä yllätyspäätös