Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulvilan murhan ex-tutkinnanjohtajan mukaan Anneli Auerin soittaman hätäpuhelun 23 ensimmäistä sekuntia "kertovat kaiken"

6:08Ulvilan murhan entinen tutkinnanjohtaja sanoo suorat sanat Anneli Auerin soittamasta hätäpuhelusta - ensimmäiset 23 sekuntia ovat ratkaisevatUlvilan murhan entinen tutkinnanjohtaja sanoo suorat sanat Anneli Auerin soittamasta hätäpuhelusta - ensimmäiset 23 sekuntia ovat ratkaisevat
Julkaistu 29.06.2023 17:59
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Ulvilan murhasta kirjan kirjoittanut ja murhajutun toisena tutkinnanjohtajana aikanaan toiminut rikosylikomisario Pauli Kuusiranta sanoo, että Anneli Auerin soittaman hätäpuhelun ensimmäiset sekunnit kertovat paljon henkirikoksesta. Hänen mukaansa oikeudessa ei kuitenkaan kiinnitetty asiaan riittävästi huomiota.

Ulvilan murhasta keskusteltiin SuomiAreenassa, kun lavalla olivat Kuusiranta ja rikosoikeuden professori Matti Tolvanen. Jukka S. Lahti murhattiin kotonaan joulukuussa 2006, mutta henkirikos on yhä pimeänä. 

Lahden vaimo Anneli Auer on todettu syyttömäksi miehensä murhaan hovioikeuden vuonna 2015 antamalla päätöksellä. 

– Ulkopuolisen tekijän mahdollisuus on syyttäjän esittämällä näytöllä poissuljettu. Anneli Auerin kertomus on mielikuvitusta ja vailla minkäänlaista todellisuuspohjaa. Asunnossa on ollut ainoastaan kaksi aikuista ihmistä, joista toinen on surmattu. Vaihtoehdot jäävät kovin vähiin, kuka on surmaaja, Kuusiranta sanoi MTV Uutiset Liven keskustelussa.

Lue myös: Anneli Auer kommentoi Ulvilan murhaa vuosien jälkeen ja toivoo tutkinnan jatkamista: "Käytännössä on mahdotonta, että minä olisin tekijä"

"Ei kuulu ulkopuolisen tekijän ääniä"

Kuusirannan mukaan hovioikeus ohitti tuomiossaan keskeisiä seikkoja. Syyttäjät toivat esiin sen, kuinka vähän aikaa ulkopuolisella tekijällä olisi ollut paeta murhatalosta ja päästä karkuun ennen poliisien saapumista. 

– Se on vajaat viisi minuuttia. Ei mitenkään ole mahdollista, että vajaassa viidessä minuutissa ulkopuolinen tekijä voisi tehdä kaiken tämän mitä on tehty, entinen tutkinnanjohtaja väittää.

Kuusirannan mukaan oikeudessa sivuutettiin aamuyöllä 1. joulukuuta 2006 Auerin soittama hätäpuhelu, jonka 23 ensimmäistä sekuntia ovat rikosylikomisarion mukaan erittäin ratkaisevat.

– Ne sekunnit kertovat kaiken. Siinä 23 sekunnissa ei kuulu minkäänlaisia ulkopuoliseen tekijään viittaavia merkkejä eikä edes Jukka Lahden valitusta, vaikka tappelun pitäisi olla käynnissä kiihkeimmillään.

Kuusirannan mukaan tämä kertoo siitä, että Lahti ei ollut vielä kuollut "ensimmäisen vaiheen väkivallan aikana".

– Hän tuli tajuihinsa yllättäen, kun 23 sekuntia oli kulunut hätäpuhelua ja alkoi valittaa. Valittaminen voimistui, jolloin Anneli Auer hätääntyi ja sanoi, että "mun pitää mennä tonne katsomaan".

– Jukka Lahti surmataan sen 59 sekunnin aikana, kun Anneli Auer on poissa puhelimesta ja vanhin tytär on puhelimessa, Kuusiranta sanoo.

Lue myös: Joku rikkoi 15 vuotta sitten omakotitalon ikkunan Ulvilassa ja murhasi Jukka S. Lahden: Poliisi on saanut äskettäin normaalia enemmän vihjeitä yhä pimeästä henkirikoksesta

Manipulointia pohdittiin paljon

Rikosoikeuden professori Matti Tolvasen mukaan oikeudessa käytettiin paljon aikaa sen käsittelemiseen, oliko Auer manipuloinut hätäpuhelua nauhoittamalla tappelun ääniä etukäteen ja soittamalla niitä hätäpuhelun taustalla.

– Tässä olisi varmasti kannattanut uskoa Aueria siitä, että hän ei ollut mitään manipulointia suorittanut, vaan se puhelu oli aito. 

– Oma havaintoni oli, että aika paljon käytettiin aikaa ja vaivaa sen osoittamiseen, että hän olisi etukäteen nauhoittanut tiettyjä ääniä ja niitä sitten soittanut nauhurilta hätäpuhelun aikana. Se on jo lähtökohtaisesti epätodennäköinen tapahtumakulku, Tolvanen sanoo.

Lue myös: Pysäyttävä ääninauha, jota myös FBI on syynännyt: Anneli Auerin puhelu hätäkeskukseen tasan 15 vuotta sitten – "Täällä on joku tappaja"

Katso yllä olevalta videolta, miten Pauli Kuusiranta analysoi hätäpuhelua.

38:32Ulvilan murhamysteeri: Kuka surmasi Jukka S. Lahden? Anneli Auer kommentoi hiljaiselon jälkeen

Katso koko keskustelu Ulvilan murhasta MTV Uutiset Liven lavalla SuomiAreenassa.

Lisää aiheesta:

Yksi hetki Ulvilan surmassa pysäytti rikoslaboratorion ex-pomon – avautuu nyt tapauksen outouksistaUlvilan surmasta kertova uutuuskirja tarjoaa täysin uutta: Äänessä Jukka S. Lahden omaisetVoisiko Anneli Auer joutua uudelleen syytetyksi Ulvilan murhasta? Rikosoikeuden professori näkee yhden mahdollisuudenAnneli Auer kommentoi Ulvilan murhaa vuosien jälkeen ja toivoo tutkinnan jatkamista: "Käytännössä on mahdotonta, että minä olisin tekijä"Ulvilan murhan tutkinnanjohtaja avautuu uutuuskirjassa: "Ulkopuolista tekijää ei ole ollut – olen pahoillani, että alussa tutkinta lähti väärille urille"Video: Kohuttu Auer astui julkisuuteen – "Joskus vielä elän normaalia elämää"
Anneli AuerSuomiAreena 2023HenkirikoksetUlvilaPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Anneli Auer
  • 16:25
    Rikos

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi

  • Eilen15:09
    Oikeudenkäynnit

    Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasi

  • 24.10.05:24
    Rikos

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"

  • 23.10.15:35
    Rikos

    Auer-oikeudenkäynnissä yllätyspäätös

  • 22.10.14:35
    Oikeudenkäynnit

    Auerin lapsia tutkinut gynekologi muutti lausuntojaan vuonna 2012