Viron pääministeri Jüri Ratas jättää tehtävänsä. Viron yleisradioyhtiön ERR:n mukaan Ratas ilmoitti erostaan aikaisin keskiviikkoaamuna keskustapuolueensa johtoryhmän tuntikausia kestäneiden neuvottelujen jälkeen.
Uutistoimisto BNS:n mukaan pääministerin eron taustalla ovat keskustapuolueeseen kohdistuvat korruptioepäilyt, jotka liittyvät Tallinnan sataman uuteen Porto Franco -kauppakeskukseen ja sen rahoitukseen.
Ratas kertoi eropuheessaan, ettei ollut tietoinen Porto Francoon liittyvistä epäilyttävistä rahoituskuvioista.
– Vaikka otan poliittista vastuuta, voin sanoa täyden mielenrauhan saattelemana, etten ole tehnyt pääministerinä yhtäkään pahantahtoista tai tietoisesti väärää ratkaisua, Ratas sanoi toimittajille.
Ratas itse ei epäiltynä
Ratas kertoi olleensa tänään yhteydessä asiaa tutkiviin syyttäjiin ja viranomaisiin.
Heidän mukaansa Ratas ei ole itse henkilökohtaisesti epäiltynä. Ratas painotti BNS:n mukaan myös sitä, etteivät syyttäjien epäilyt vielä tarkoita, että joku olisi ehdottomasti syyllinen.
Tästä huolimatta ne langettavat väistyvän pääministerin mukaan asianosaisten ylle erittäin vakavan varjon. Ero voikin hänen mukaansa edesauttaa tilanteen kirkastumista.
Epäiltynä keskustapuolue ja viisi henkilöä
Epäiltyjen joukossa on muun muassa keskustapuolueen pääsihteeri Mihhail Korb, joka on BNS:n mukaan sittemmin eronnut tehtävästään.
