Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Viiksillä varoja syöpätutkimukseen

Shutterstock
Shutterstock
Julkaistu 27.10.2011 15:53(Päivitetty 02.11.2012 12:41)

Suomalaismiehet kunnostautuvat marraskuussa kasvattamalla itsellensä viikset. Tempauksella kerätään rahaa eturauhassyövän tutkimukseen ja neuvontaan.

Suomessa järjestetään marraskuussa kolmannen kerran Movember-kampanja, jossa miehet kasvattavat itselleen viikset ja keräävät varoja eturauhassyövän tutkimukseen ja neuvontaan. Kahtena edellisenä vuonna Movember on saanut uskollisen ja kasvavan joukon kannattajia.

Suomen Movember on osa kansainvälistä kampanjaa, Movember toteutetaan samanaikaisesti kolmessatoista maassa, kertoo kampanjan Suomeen tuonut Jarno Salmivuori.

Australiasta alkunsa saaneen kampanjan idea on yksinkertainen: osallistujat rekisteröityvät www.movember.com -sivulla, ajavat marraskuun alussa naaman sileäksi ja kasvattavat viiksiä kuukauden ajan. Nämä Mo Brot levittävät Movember-sanomaa omissa yhteisöissään sekä keräävät varoja haastamalla sponsoreita ja lahjoittajia viiksilleen. Vuonna 2010 kampanjaan rekisteröityneitä viiksenkasvattajia ja tukijoita oli yli 1 200.

Tähän asti muhkeilla viiksillä on Suomessa kerätty yli 50 000 euroa. Movember-kampanjan yhteistyökumppani Suomessa on Syöpäsäätiö, jonka Hopearahasto kerää varoja miesten yleisimmän syövän, eturauhasen syövän tutkimukseen.

– Haluamme olla tukemassa laadukasta tieteellistä syövän tutkimusta Suomessa. Suomessa kerättävät Movember-kampanjan varat kohdennetaan suomalaisten miesten hyväksi, painottaa Jarno Salmivuori.

Lue myös:

MTV3/Helmi - STT

Shutterstock/Holbox

Kuva:
Lifestyle

Lisää aiheesta:

Pakkanen raikastaa ja tappaa ötököitä – näin teet matolle lumipesun!Ostitko näitä tuotteita Tigerista? Älä käytä!Paista vain pohja – Liisan salaattipiirakka on kahvipöydän helpoin hittiJellona-kissan vapaana ulkoilemaan päästänyt omistaja selvisi huomautuksella – vieraslajivääntö jatkuuKuuma lätkäromanssi villitsee nyt etenkin nuoria naisia – tästä on kyseSuosikkijäätelöihin iso muutos: Näin kävi Daim-tuutille Suomessa

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 11:11
    Siivous

    Pakkanen raikastaa ja tappaa ötököitä – näin teet matolle lumipesun!

  • 08:59
    Takaisinvedot

    Ostitko näitä tuotteita Tigerista? Älä käytä!

  • 08:11
    Ruoka

    Paista vain pohja – Liisan salaattipiirakka on kahvipöydän helpoin hitti

  • 06:53
    Kissat

    Jellona-kissan vapaana ulkoilemaan päästänyt omistaja selvisi huomautuksella – vieraslajivääntö jatkuu

  • Eilen18:58
    Ilmiöt

    Kuuma lätkäromanssi villitsee nyt etenkin nuoria naisia – tästä on kyse