Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vihreät linjasi moniavioisuuden tunnustamisesta puoluekokouksessaan

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta (vas.) ja varapuheenjohtaja Silja Keränen vihreiden puoluekokouksessa Espoon Dipolissa tänään.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta (vas.) ja varapuheenjohtaja Silja Keränen vihreiden puoluekokouksessa Espoon Dipolissa tänään.Lehtikuva
Julkaistu 29.09.2024 13:42

MTV UUTISET – STT

Vihreät ei ryhdy vielä ajamaan moniavioisten suhteiden tunnustamista lainsäädännön kautta. Puoluekokous linjasi kuitenkin vihreiden nuorten ja opiskelijoiden aloitteen pohjalta, että kaikkien suhteiden pitää perustua osapuolten vapaaehtoisuuteen ja että monisuhteisia kumppanuuksia ei pidä kohdella yhteiskunnassa tai lainsäädännössä syrjivästi.

Puheenjohtaja Sofia Virta totesi, että vihreät ovat yhdenvertaisuutta ajava puolue, mutta että monisuhteisiin kumppanuuksiin liittyvissä kysymyksissä on vielä paljon selvitettävää.

– Puheenjohtajana näen niin, että me olemme liberaali puolue, joka ajattelee, että jokaisella ihmisellä pitää olla oikeus elää juuri hänelle sopivassa ihmissuhteessa, oli se minkälainen tahansa – kunhan se pohjautuu suostumukseen ja vapaaehtoisuuteen, ei minkäänlaiseen pakottamiseen ja toisen alistamiseen, Virta sanoi.

Virta huomautti, että vihreät hyväksyi myös aloitteen pakottavan kontrollin kriminalisoimisesta.

Ei vielä päätöstä välikysymyksestä

Virta kommentoi myös SDP:n kaavailemaa välikysymystä vientivetoisesta palkkamallista. Vihreät ei ole vielä tehnyt päätöstä lähtemisestä mukaan välikysymykseen, mutta Virta totesi tehneensä paljon työtä naisvaltaisten matalapalkka-alojen kanssa.

– Olen erittäin pettynyt hallituksen päätöksiin edistää vientivetoista palkkamallia ja sitä kautta lukita nämä alat palkkakuoppaan. Tervehdin tätä SDP:n aloitetta mielenkiinnolla. Alustavia keskusteluja on käyty, mutta ei ole vielä linjattu.

– Vihreät haluaa kyllä saada torjuttua tämän vientivetoisen palkkamallin etenemisen.

Lue lisää:

Sofia Virta: "Perussuomalaisia ei tarvita talouden tasapainottamiseen"

Lisää aiheesta:

Vihreiden Virta ihmettelee, miksi RKP jatkaa Orpon hallituksessa – "Rasisminvastainen kampanja oli ehto heidän jatkolleen"Atte Harjanne väitti vihreiden olevan Suomen johtava talouspuolue – yleisö nauroi ja taputtiEeva Lehtimäen kommentti: Pride-päätös herättää kysymyksen: Ketkä kelpaavat puolustamaan ihmisoikeuksia? Vihreiden Atte Harjanne: Vasemmistoblokki ei ole puolueemme paikkaVihreiden Suomela kommentoi hallitusta rassannutta taksonomiakiistaa: EU:n ilmastopolitiikkaa kiritettäväFeministi ja Suomen nuorin kansanedustaja – tällainen on Ohisalon sijaiseksi valittu Iiris Suomela
VihreätSofia VirtaPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vihreät
  • 17.10.15:41
    Politiikka

    Paperittomien terveydenhuollosta repesi riita – Fatim Diarra: "Vaarallista kiusantekoa"

  • 20.9.18:10
    Ukrainan sota

    Vihreät vaativat lisäpakotteita Venäjälle Ukrainan tukemiseksi: "Riittävän kovaa ja heti"

  • 17.9.16:39
    Politiikka

    "Hallitus ei voi jäädä PS:n ja KD:n panttivangiksi": Oppositiotriolta vetoomus Palestiinan tunnustamisesta

  • 16.9.18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • 5.9.14:35
    Eduskunta

    Vihreät: Näin Suomesta voidaan tehdä hiilineutraali 10 vuodessa – "Piittaamattomuus ilmastokriisistä on haitallista myös taloudelle"