Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video näyttää, miten ja mistä talvimyrsky vyöryi Suomeen: Yli 10 senttiä lunta ja myrskytuulia – osassa maata surkea näkyvyys ja liukas ajokeli

4:05Lumikolat esiin! Viikonloppuna luvassa lisää lunta koko maahanTalvimyräkkä iskee viikonloppuna koko maahan. Katso videolta meteorologi Jenna Salmisen kylmäävä viikonlopun sääennuste.
Julkaistu 25.03.2022 11:42
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Lännestä saapuneet sateet ovat tuoneet lumipeitteen jo osaan maahan tänään. Talvimyrsky iskee huomenna myös etelään ja länteen.

MTV Uutisten meteorologi Jenna Salminen kertoo, että maan yli itään kulkeva matalapaine pyöräyttää meille lumisateita viikonlopuksi. Matalapaine voimistaa pohjoisviimaa, joka saattaa yltyä puuskissa jopa myrskylukemiin, 21 metriin sekunnissa.

Tuulen voimakkain piikki on lauantaina.

Perjantaina sadealue kattaa lähes koko maan. Lämpötilan nollaraja kulkee vielä Kaakkois-Suomesta Pohjois-Pohjanmaalle asti. Vesisadetta on tiedossa nollarajan molemmin puolin. Salmisen ennusteen mukaan jäätävän sateen riski on myös mahdollinen.

Lämpötila pysyttelee kaakkoisosista Pohjois-Pohjanmaalle ulottuvalla alueella hieman alta 10 asteessa. Muualla lämpötila laskee selkeästi nollarajan molemmin puolin. 

Salminen painottaa liikenteessä olevia noudattamaan erityistä valppautta. Ajokeli on liukas ja näkyvyys erityisesti itäisessä osassa maata huono.

Lue lisää: Takatalvi iskee viikonloppuna – Fintraffic varoittaa autoilijoita: Talvirenkaat takaisin

Lauantaina sadealue ylettyy myös etelään ja länteen. Sade muuttuu lumisempaan muotoon lämpötilojen laskiessa muutaman pakkasasteen puolelle. Sadealueet painottuvat kuitenkin keskiseen osaan maata. Lappiin on luvassa poutaisempaa säätä, mutta paikallisia lumisateita voi Salmisen mukaan tulla.

Viikonlopun aikana runsaimmilla sadealueilla itäisestä osasta maata aina Lappiin asti voi lunta sataa Salmisen arvion mukaan 5–15 senttimetriä. Eteläänkin voi sataa muutaman senttimetrin verran lunta.

Lauantain ja sunnuntain välisenä yönä pakkasta voi olla reippaastikin, 10 pakkasasteen molemmin puolin.

Sunnuntaina tuuli heikkenee ja luvassa on talvisen aurinkoinen pakkaspäivä. Sunnuntain lämpötilat ovat lauantain kaltaisia: -1–6 astetta pakkasta.

Lännestä on kuitenkin saapumassa sunnuntai-iltana jo seuraava matalapaine ja voimakas lumisadealue. Ajokeli etenkin maan keskiosissa muuttuu jälleen erittäin huonoksi.

Talvisen kylmä sää jatkuu myös ensi viikolla. 

Lue lisää: Nyt tarkkana liikenteessä! Ajokeli huono tänään maan keski- ja pohjoisosissa

Lisää aiheesta:

Viikonlopun sää: Kovaa tuulta ja surkeaa ajokeliäHuomiselle luvassa aurinkoa – ja roppakaupalla varoituksiaSäässä tapahtuu alkuviikosta täyskäännös: "Yli nollarajan suuressa osassa maata"Varovaisuutta liikenteessä! Ajokeli pysyy kehnona Etelä- ja Keski-SuomessaNyt kylmenee, joko viimein lunta etelää myöten? – katso viikonvaihteen superennuste yli 100:lle paikkakunnalle!Näin myräkkä etenee: Illalla lunta myös etelään, aamuksi petollista keliä – katso sadetutka
SääTalviLumiMyrskytKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen22:53
    Talvi

    Talven pakkasennätys rikki: Kittilässä –30,3 astetta!

  • Eilen17:31
    Jäät

    Kaksi mönkijäkuljettajaa menehtynyt heikkoihin jäihin torstaina – poliisilta vakava varoitus

  • Eilen12:48
    Talvi

    Etelän säähän täyskäännös – Pekka Pouta: "Ottaa päähän lievästi sanottuna"

  • Eilen07:38
    Ilmastonmuutos

    Ilmastonmuutos lisää tavallisen suomalaisen vahinkoriskiä – yleistyykö Yhdysvaltojen malli Suomessakin?

  • ke16:53
    Ruotsi

    Ruotsissa varoitus lumikaaoksesta – "Pölläyttäjä" suuntaa seuraavaksi Suomeen