(Warner)
Yli 40 vuotta on kulunut siitä kun nuori Vesa-Matti Loiri levytti Eugen Malmstènin tunnetuksi tekemän Kohtalokkaan samban. Vesku on näinä neljänäkymmenenä vuotena levyttänyt lukuisilla hahmoilla joista kuuluisimpia lienevät Tyyne, Jean-Pierre Kusela & Auvo. Hahmot ovat tulleet tutuiksi Speden ja kumppaneiden kanssa tehdyistä legendaarisista tv-ohjelmista. Tänä päivänä mies ei esittelyjä kaipaa.
Loirin monipuolisuus on vertaansa vailla. Levyllä ei ole mukana Loirin totisempaa tuotantoa joista mainittakoon kultalevyrajan ylittäneet, Johnny Cashin mieleen tuovat, Inari- ja Ivalo-levyt.
Ei tarvita Armia ja Dannya tai Jane Birkiniä ja Serge Gainsbourgia. Vesku hoitaa homman yksin. Oli sitten kyse YouTuben viime vuosien katsotuimmasta musiikkivideosta (Tahdon olla sulle hellä) tai pehmopornoelokuvan tunnuskappaleesta vuodelta 1969 (Je t'aime... moi non plus), kappaleen esitys hoituu soolona. Mies laulamassa duona itsensä kanssa rakastelusta miehenä ja naisena vaatii jo esittäjältään jotain!
Kappaleista tunnetuin kuitenkin lienee Jean-Pierre Kuselan ja Pupen hitti Naurava kulkuri. Todennäköisesti kaikki, jotka vuonna 1986 elivät, törmäsivät useammankin kerran kyseiseen kappaleeseen. Jo silloin ihmeteltiin, miten kukaan pystyy moiseen naurusuositukseen.
Pelkästään Vesa-Matti Loirin ura levyttävänä artistina on merkittävä.
Entä jos otetaan puheeksi myös miehen ura näyttelijänä? En voi muuta kuin ihmetellä, miksi taiteilijaeläkettä ei moisilla meriiteillä tipu.
Teksti: Jussi Varjonen