Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Vanhat säännöt eivät enää päde Suomen jengitilanteessa: "Kulttuurin muutos rikollisessa toiminnassa on voimakas"

9:11Ovatko Helvetin enkelit ja Bandidos menettäneet asemiaan jengikartalla?Ovatko Helvetin enkelit ja Bandidos menettäneet asemiaan jengikartalla?
Julkaistu 29.01.2026 17:30
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

Rikostarkastaja Kimmo Sainio avasi Rikospaikan haastattelussa Suomen tämänhetkistä jengitilannetta.

Suomen jengitilanne on muuttunut melko voimakkaasti viime vuosina.

– Kulttuurin muutos rikollisessa toiminnassa Suomessa on aika voimakas. Kynnys käyttää väkivaltaa, asetta ja jopa räjähteitä on matala. Me olemme nähneet Suomessa vastaavaa kuin Ruotsissa, rikostarkastaja Kimmo Sainio Helsingin poliisilaitokselta kertoo.

– Jos liivijengien sodat käytiin 1990-luvulla, niin nyt ollaan kokonaan uudessa tilanteessa, missä etnisen taustan omaavat alle 30-vuotiaat nuoret miehet ratkovat ongelmia ampumalla ja pahimmillaan räjäyttämällä. Tämä pitäisi saada katkaistua mahdollisimman nopeasti, Sainio sanoi.

Sainion mukaan rikollisessa toiminnassa ja jengikulttuurissa oli aiemmin jonkinlaiset pelisäännöt, moraalikoodi.

– Nykyään kohteena voi olla sukulainen, puolituttu tai tyttöystävä, vaikka heillä ei ole mitään tekemistä rikollisen toiminnan kanssa. 

– Syy ampumiselle tai motiivi väkivallalle saattaa olla kunnian menetys tai se, että jollekin tulee paha mieli sosiaalisessa mediassa, Sainio sanoi.

Tunnukselliset jengitkin yhä olemassa

Sainio arvioi, että muuttuneesta tilanteesta huolimatta tunnukselliset liivijengit, Helvetin enkelit ja Bandidos, eivät ole menettäneet asemiaan tai vaikutusvaltaansa jengikentässä.

– Ne ovat olleet Suomessa jo 30 vuotta ja vakiinnuttaneet asemansa. Ovat osa yhteiskuntaa, ikävä kyllä. En usko, että niiden asema on millään tavalla menetetty tai että vaikutusvalta olisi hävinnyt.

Helvetin enkelit ja Bandidos eivät Sainion mukaan ole organisaatioina olleet esitutkintojen kohteena muutamaan vuoteen. 

– Se ei tarkoita, että ne olisivat hävinneet minnekään. 

Rikollisjärjestöjen United Brotherhoodin ja Cannonballin lakkauttaminen on Sainion mukaan voinut vaikuttaa Helvetin enkelien ja Bandidosin toimintaan. Myös Bandidosia vastaan on vireillä kanne sen lakkauttamiseksi.

Esitutkinnoissa ei myöskään ole tullut todistetusti ilmi, että Helvetin enkelit tai Bandidos tekisivät Suomessa yhteistyötä uusien, tunnuksettomien ulkomaalaistaustaisten jengien kanssa.

– Enemmän se on kansainvälistä tällä hetkellä, joko Ruotsista tai Albaniasta johdettua puhdasta järjestäytynyttä rikollisuuta, joka on ottanut isosti roolia Suomessa.

Katso Kimmo Sainion koko haastattelu Suomen jengitilanteesta yllä olevalta videolta tai Rikospaikasta.

Rikospaikan koko jakso jo nyt katsottavissa MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla tänään klo 22.35.

RikospaikkaJärjestäytynyt rikollisuusVäkivaltarikoksetPoliisiRikos
Toimittajan kuva
Pekka Lehtinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Mikonkadun puukotus eskaloitui nopeasti "raukkamaiseksi" tapoksiKonepistoolilla uhannut poliisi laittoi kaksi miestä rautoihin Citymarketissa – katso videoToinen tunnelisotavideoista syytetyistä ei saapunut oikeuteen – puoliso valitti Facebookissa miehen "vain makaavan sohvalla"Turvallisuussalaisuuden paljastamisesta syytetyt veljekset oikeudessa: Halusimme antaa kansalaisille tietoa tunneleistaJärjestäytynyt rikollisuus iskee nyt voimalla hyväuskoisiin ihmisiinPoliisi kertoo, miten se toimii pimeissä verkoissa: "Lääkkeet löytyvät tästä combosta"

Tuoreimmat aiheesta

Rikospaikka
  • Eilen16:32
    Henkirikokset

    Perheenisä murhattiin kotiinsa Salossa – neljä tekijää tunkeutui taloon ja teloitti nukkuvan miehen

  • ma05:19
    Henkirikokset

    Mikonkadun puukotus eskaloitui nopeasti "raukkamaiseksi" tapoksi

  • 25.1.05:39
    Murrot

    Murtokaksikko yritti viedä kokonaisen nostoautomaatin – ratkaiseva virhe pilasi unelman

  • 22.1.06:14
    Närpiö

    Lidl-myymälästä revittiin irti käteisautomaatti – video näyttää röyhkeän tekotavan

  • 21.1.16:48
    Poliisi

    Poliisin erikoisjoukko Karhun pomo Rikospaikan dokumentissa: "Juonikkuus on yksi meidän ase"