Aleksandr Bolshunoviakin luotsaava Venäjän hiihtomaajoukkueen päävalmentaja Juri Borodavko on esittänyt väitteitä Bolshunovin nykyisestä mielialasta.
Bolshunov on tunnetusti Venäjän hiihdon ykköstykki. Pekingissä hän saavutti helmikuussa kolme olympiakultaa, yhden -hopean ja yhden -pronssin.
– Hän on aloittanut uuteen kauteen valmistautumisen aiempaa tyynemmin. Ensimmäinen tapaaminen meni suunnitelmien mukaan. Loukkaantumisia ei ole, toisin kuin viime vuonna, ja kaikki sujuu tavanomaisesti, Borodavko sanoi uutistoimisto RIA Novostin mukaan.
LUE MYÖS: Aleksandr Bolshunov kuumana FIS:n uudesta päätöksestä: "Tämä on väärin"
Borodavko väitti hivenen yllättävästikin, että psykologisesti katsoen Bolshunovista on tullut "paljon rentoutuneempi".
– Mutta kuten aiemminkin, hän menee harjoittelemaan ennen muita, ja tekee samoja volyymejä kuten kaikki muut, tai vähän enemmän, Borodavko sanaili.
Välbe: Maajoukkueella ei motivaatio-ongelmia
Venäjän hiihtoliiton puheenjohtaja Jelena Välbe puolestaan sanoi maajoukkueen motivaation olevan kohdallaan.

