Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Väite: SM-liigatähti sekosi – hyökkäsi isänsä kimppuun, seuraukset olivat ikävät

Patrik Bartosakilla on ennestään tilillään rötöksiä.
Patrik Bartosakilla on ennestään tilillään rötöksiä.Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 13.06.2022 19:32
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Lahden Pelicansia nykyisin edustava jääkiekkomaalivahti Patrik Bartosak on jälleen ongelmissa. Bartosakin isä kertoo poikansa hyökänneen kimppuunsa ikävin seurauksin.

Väitetty tuore välikohtaus tapahtui lauantaina 4. kesäkuuta silminnäkijöiden edessä Tshekin Ostrava-Hermanicessa, jolloin tshekkimaalivahti Patrik Bartosakin isä Dusan Bartosak oli lapsenvahtina Patrikin luona. Dusan kertoo tshekkiläisen urheilusivusto iSport.cz:n haastattelussa peräänkuuluttaneensa Patrikille, että tämä on vastuussa kahdesta lapsestaan ja vaimostaan ja tämän tulisi käyttäytyä sen mukaisesti. 

– Älä käyttäydy moukkamaisesti ja kulje joka päivä aineiden vaikutuksen alaisena, Dusan Bartosak sanoo opastaneensa päihdeongelmissa ollutta maalivahtipoikaansa.

Dusan kertoo, että Patrik oli tällöin tarttunut häntä kurkusta, raahannut häntä ja lyönyt häntä päin naapurin ovea. Dusan sanoo olleensa välikohtauksen jälkeen työkyvytön.

Dusan ei pysty varmistamaan, oliko Patrik ollut tapahtumahetkellä päihteiden vaikutuksen alaisena. Tapaus on siirtynyt virkavallan tutkittavaksi.

– Ilmoitin asiasta poliisille, koska kerta ei ollut ensimmäinen, Dusan Bartosak sanoo.

Dusan kokee, että hän olisi vastuullinen, jos Patrik tekisi tulevaisuudessa jotain vielä pahempaa.

– En halua tällaista enää.

Aiempia tapauksia

Bartosakilla on ennestään tuomio perheväkivallasta – hän oli vuonna 2015 kuristanut ja uhkaillut tyttöystäväänsä Yhdysvalloissa. Bartosak oli tuolloin Los Angeles Kingsin organisaatiossa, mutta hänet erotettiin tapauksen tultua julkisuuteen.

Vuonna 2019 Bartosak puolestaan kärähti rattijuopumuksesta kotimaassaan. 

– Jouduin henkilökohtaisiin ongelmiin, jotka pakottivat minut laittamaan urheilu-urani tauolle. Kärsin mielenterveysongelmista, joita käsittelen valitettavasti alkoholin avulla. Olen tietoinen tilanteestani, olen hakenut apua asiantuntijoilta ja menen hoitoon, Bartosak sanoi tuolloin.

Isä-Dusanin mukaan Patrik Bartosak on tehnyt useita fyysisiä hyökkäyksiä, joista ovat hänen lisäkseen kärsineet muut perheenjäsenet sekä maalivahdin joukkuekaverit. 

Päivänä, jolloin väitetty tuore välikohtaus tapahtui, Patrik oli Dusanin mukaan huutanut, ettei Dusan olisi mikään selittämään hänelle kuinka käyttäytyä, koska hän oli lyönyt tätä lapsuudessa.

Isä kuitenkin kiistää tämän.

– Potaskaa. En ole koskaan lyönyt häntä nyrkein. 

Arvoturnauksia Tshekin maajoukkueessa

Bartosak siirtyi Pelicansiin kaudeksi 2020–21 ja palasi lahtelaisseuraan helmikuussa 2022 pelattuaan alkukauden KHL:n Amur Habarovskissa. Bartosakin on määrä jatkaa Pelicansissa tulevallakin sesongilla.

Bartosak on edustanut Tshekin A-maajoukkuetta arvokisatasolla olympialaisissa 2018 ja 2022 sekä MM-kisoissa 2019.

LiigaPelicansJääkiekkoUrheilu
Toimittajan kuva
Tuomas Hämäläinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Ex-kiekkotähti törmäili Teslallaan – raivostui väitteistä: "Täysin keksittyä!"Entinen SM-liigatähti taas kohun keskellä – katoamistemppu ennen ottelua, mediassa esillä huolestuttavia väitteitäSupertähti aseskandaalin keskellä: Epäillään väkivaltaisesta käytöksestä, jättimäinen pelikielto uhkaa – "Aion hakea apua"SM-liigatähdestä levisi rajuja väkivaltaväitteitä – jatkaa nykyseurassaan, "asia loppuun käsitelty"Pelicans tietoinen pelaajansa väitetystä hyökkäyksestä – tilillä aiempia rötöksiä: "Ihmiset on ihmisiä"Entisen NHL-tappelijan isä huolissaan: huumekoukussa oleva poika kodittomana kadulla

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 14:17
    Kiekko-Espoo

    "Dufvamaista rentoilua" – SM-liigan mestariluotsi hämää mediapelillään

  • 12:23
    JYP

    SM-liigassa kajahti iso sopimusuutinen

  • 11:50
    Lukko

    Antti Raanta: Uusi SM-liigasopimus

  • ma18:37
    Jääkiekko

    SM-liigan kärkiseuralta mielenkiintoinen pelaajakaappaus

  • ma12:48
    Kiekko-Espoo

    Luottovahti suuntaa MM-kisoihin – Kiekko-Espoo lainasi apua Ilveksestä