Mies jakoi Redditissä kuvan, josta tuli kammottavuudessaan somehitti.
Halloween on kauhuelokuvien kulta-aikaa. Kun niskavillat pystyyn nostavia filmejä on katsonut riittävästi, alkavat arkisetkin esineet saada pelottavia piirteitä.
Tämän sai kokea Reddit-käyttäjä RoninGR. Hän jakoi sosiaalisella verkkosivustolla kuvan päältä täytettävästä pyykinpesukoneestaan. Ei siis kovin pelottava laite – ellei sen sisältä olisi tullut jotain kylmäävää.
Lue myös: Sivusto esitteli japanilaisia maskotteja – tästä saat painajaisia: "Puolet hauskuudesta on varmaankin sitä, että näkee lasten itkevän?"
Samara löysi uuden reitin
Pyykinpesukoneen sisältä näyttää raahautuvan joku tai jokin, kuin Ring-elokuvan Samara. Nopean vilkaisun jälkeen itse kukin lähtisi rynnimään kohti lähintä ulko-ovea.
Todellisuudesta koneesta ei kuitenkaan kipua yliluonnollista murhaajaa. Sen sijaan pesukoneen päälle on jätetty kuivumaan hanskat, jotka sattuivat olemaan ihonväriset.
– Vaimo jätti hanskat kuivumaan, sain melkein sydänkohtauksen, RononGR kirjoittaa.
Redditissä jaettu kuva elää omaa elämäänsä Facebookissa. Jos kuva ei näy, voit avata sen tästä.
Muutamassa päivässä julkaisu on kerännyt 23 600 tykkäystä. Näkyä kehutaan ”täydelliseksi pareidoliaksi”. Pareidolia on kognitiivinen vinouma, jossa epämääräiset aistihavainnot muuttuvat ihmisen mielessä selkeiksi ja merkityksellisiksi.
