Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sivusto esitteli japanilaisia maskotteja – tästä saat painajaisia: "Puolet hauskuudesta on varmaankin sitä, että näkee lasten itkevän?"

Mondo Mascots -nimeä käyttävä Twitter-tili jakaa kuvia Japanissa suosituista maskoteista, joita on niin kaupungeilla kuin kouluillakin. Erään maskotin kuva aiheuttaa lämpimien ilontunteiden sijaan painajaisia yleisössään.
Mondo Mascots -nimeä käyttävä Twitter-tili jakaa kuvia Japanissa suosituista maskoteista, joita on niin kaupungeilla kuin kouluillakin. Erään maskotin kuva aiheuttaa lämpimien ilontunteiden sijaan painajaisia yleisössään.
Julkaistu 16.09.2019 15:26

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Tämä "lapsia ilahduttava maskotti" aiheuttaa painajaisia Twitter-yleisössä.

Mondo Mascots -nimeä käyttävä Twitter-tili jakaa kuvia Japanissa suosituista maskoteista, joita on niin kaupungeilla kuin kouluillakin. Erään maskotin kuva aiheuttaa lämpimien ilontunteiden sijaan painajaisia yleisössään.

Maskottisivusto jakoi kuvan Gajirosta, Fukusakin kaupungin maskotista. Kyseessä on japanilainen tarunomainen kappa-olento, joka elää vedessä. Gajiro ei siis suinkaan ole pehmeä eläinhahmo, vaan pitkätukkainen, punainen ja liskomainen maskotti.

"Mitä hittoa, Japani"

Gajirosta on muotoiltu patsaita Fukusakin kaupunkiin, minkä lisäksi sitä esittää kuvissa ihminen hahmopuvussa. Gajiro, joka esimerkiksi "hyökkää" esiin vedestä, ei vetänyt yleisön sympatioita puoleensa: osa käyttäjistä huomauttaa, että se sopisi paremmin helvetin maskotiksi.

– Tämä sopii kategoriaan "mitä hittoa, Japani", Twitter-käyttäjä Will "Revive Juniper Lee" Ward toteaa.

– Puolet hauskuudesta on varmaankin sitä, että näkee lasten itkevän? nimimerkki Risu pohtii.

– Aion todellakin pysyä niin kaukana tästä hirveästä demoniolennosta kuin vain on fyysisesti mahdollista, käyttäjä Sophia Fatgirl vannoo.

Jos kuva ei näy, katso se täällä.

Pahempaakin on olemassa?

Huomion kiinnitti myös maskottisivuston saateteksti – siinä kun todetaan, että Gajiro on "yksi vähän pelottavammista" maskoteista.

– Tämä vihjaa, että olemassa on myös pelottavin, Ilya Chentsov huomauttaa.

"Tämä on yksi suosikeistani"

Osa käyttäjistä oli kuitenkin avoimen ihastunut kappaan ja sen ulkoasuun. Myyttinen hirviö on selvästi monien mieleen, sillä Gajiro mainitaan jopa Fukusakin Tripadvisor-sivustolla.

– Haluan olla hänen kaverinsa, Rav vaatii.

– Minä tavallaan haluan siltä halauksen, käyttäjänimi @radiantruins pohtii.

– Tämä on yksi suosikeistani tähän mennessä, @rabidpandaren kehuu.

Kurkku avuksi kauhistuneille

Kauhistuneita lohduttanee tieto siitä, että kansanperinteen mukaan kapat nauttivat kurkuista, ja niitä voikin lepytellä tarjoamalla kurkkua. 

Mondo Mascotsin mukaan Gajiro soittaa myös kitaraa, esiintyy YouTube-videoilla ja sillä on jopa oma curry-merkki.

Jos kuva ei näy, katso se täällä.

Huolestuneita ei kuitenkaan luultavasti lohduta tieto siitä, että Gajiro ei suinkaan ole ainoa pelottava maskotti Japanissa. 

Kuvassa Yubari Cityn maskotti Melon Kuma. Jos kuva ei näy, katso se täällä.

LUE MYÖS: "Varis, joka näyttää gorillalta" – mikä eläin tällä miljoonia katselukertoja keränneellä videolla oikein on?

Lue kaikki lifestyle-artikkelit!

Lähteet: Twitter.com, Britannica.com, YouTube, Tripadvisor

Lisää aiheesta:

Hämmentävä "esinahkalamppu" syttyy astetta härskimmällä metodilla: "Tämä vainoaa minua painajaisissani"Vuosi 2020 muuttuu aina vain oudommaksi – erämaan löydös hämmentää Utahissa: "Jättäkää se sinne!"Ei, se ei ole karvaa – totuus talon seinän "turkispeitteestä" voi karmia selkäpiitä: "En oikeastaan halunnutkaan nukkua tänään"Tiedätkö, miltä koala kuulostaa? Totuus kauhistuttaa ihmisiä: "Aidosti toivon, etten olisi kuullut sitä""Ihmiskasvoinen kala" järkyttää netissä: "Karmivin asia, jonka olen koskaan nähnyt"Vain Japanissa! Nyt voit ostaa jättimäisen kopion lemmikkisi päästä: "Olenkin etsinyt tapaa aiheuttaa koiralleni sydänkohtaus"
Mitä ihmettä?JapaniLapsetSomehititLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Mitä ihmettä?
  • 21.10.06:34
    Internet

    Pätkiikö netti? Syy saattaa piillä keittiössä

  • 8.10.19:10
    Chile

    Maailman kuivimmassa paikassa tapahtui ihme

  • 5.10.07:35
    Niksit

    Raivostuttavan muovipakkauksen avaaminen onkin yllättävän helppoa – ja onnistuu ilman saksia!

  • 24.9.18:58
    Ikääntyminen

    Oletko syntynyt 1980-luvulla? Kaikki nämä arkiset asiat ovat sinua nuorempia

  • 22.9.20:08
    Luonto ja eläimet

    Taloyhtiötä Saksassa piinannut "nuorisoporukka" olikin etana