Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

TASS: Venäjän sotakoneita on pudonnut Venäjällä lähellä Ukrainaa

0:43Ostorozhno novost Telegram-kanavalla julkaistulla videolla väitetään näkyvän pudonneesta venäläiskopterista nousevaa savua. Video on Reutersin julkaisema, mutta sen aitoutta ei ole vahvistettu.Ostorozhno novost -Telegram-kanavalla julkaistulla videolla väitetään näkyvän pudonneesta venäläiskopterista nousevaa savua. Video on Reutersin julkaisema, mutta sen aitoutta ei ole vahvistettu.
Julkaistu 13.05.2023 17:23
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Vahvistamattomien tietojen mukaan Venäjän Brjanskin alueella on pudonnut lauantaina kaksi venäläistä sotilaslentokonetta ja kaksi taisteluhelikopteria. Venäjän valtiomedia TASS uutisoi yhdestä hävittäjästä ja yhdestä helikopterista.

Venäjän valtiomedia TASS raportoi paikallisen pelastuslaitoksen kertoneen yhden Su-34-hävittäjäpommittajan ja yhden Mi-8-helikopterin pudonneen Ukrainan pääkaupunki Kiovasta koilliseen sijaitsevalla Brjanskin alueella.

Yhdysvaltalaismedia Wall Street Journalin toimittaja Yaroslav Trofimovin mukaan tippuneita venäläisiä ilma-aluksia on kaiken kaikkiaan neljä: Yksi Su-34-hävittäjäpommittaja, yksi Su-35-hävittäjä ja kaksi Mi-8-helikopteria.

Tietoja neljän ilma-aluksen putoamisesta ei ole vahvistettu.

Jos tviitti ei näy, voit katsoa sen täältä.

Ampuiko Venäjä oman kopterinsa?

Sosiaalisessa mediassa julkaistuiden videoiden perusteella on tehty tulkintoja, joiden mukaan yhteen helikopteriin osuu jotain ennen sen putoamista.

– Videoista on vaikea sanoa mitään varmaa, paitsi että kopteri ottaa osumaa ja tippuu, sanoo Helsingin Sanomille lehden faktantarkastaja John Helin.

Helikopterin kerrotaan pudonneen Klintsyssa, joka sijaitsee noin 50 kilometriä Ukrainan ja Venäjän kansainvälisesti tunnustetulta rajalta. Helin kertoo Helsingin Sanomille, että etäisyydestä on pääteltävissä, että helikopterin putoamisen syy on todennäköisimmin Venäjän ilmatorjunta.

Yhden helikopterin putoamisen yhteydessä kaksi henkilöä kuoli, TASS kirjoittaa. Venäjä väittää helikopteriin tulleen moottorivian, mutta TASS kirjoittaa sosiaalisessa mediassa julkaistulla videoilla kuuluvan myös räjähdyksen.

Venäjän Su-34-hävittäjä puolestaan putosi lähellä Ukrainan rajaa, TASS sanoo. TASSin mukaan hävittäjän miehistön kohtaloa selvitetään.

Su-34 hävittäjäpomittaja huhtikuussa 2022.Su-34-hävittäjäpommittaja. Kuvan hävittäjä ei liity tapaukseen.STELLA Pictures

Mi-8 helikopteriMi-8-helikopteri. Kuvan kopteri ei liity tapaukseen.

Lue myös: Karttavideo näyttää: Ukraina valtaa Bahmutin verisiä taistelutantereita vauhdilla takaisin

Lisää aiheesta:

Ukraina: "Massiivinen" droneisku tuhosi ja vaurioitti Venäjän hävittäjiäUkraina kertoo ampuneensa alas yhden Venäjän arvokkaista A-50-tiedustelukoneistaZelenskyi: Venäjä iski verensiirtokeskukseen, tietoja kuolleista ja haavoittuneista – MTV seurasi sotaaVenäjän Klintsyssa nousi ilmaan musta savupilvi – onko tässä yksi alasammutuista venäläiskoptereista?Paikallisviranomaiset: Ainakin 21 loukkaantunut Venäjän dronehyökkäyksissä Ukrainan länsiosaan – MTV Uutiset seuraa sotaaVenäläishävittäjä syöksyi maahan Murmanskissa
VenäjäUkrainaUkrainan sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen19:39
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen13:00
    Pikaluistelu

    Kohupäätös: Venäläisiä mukaan olympialaisiin