Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen on nousemassa Antti Rinteen (sd.) hallituksen valtiovarainministeriksi.
Asiasta kertoo Uutissuomalainen. Sen saamien tietojen mukaan keskusta olisi luopumassa pätkäministerin tehtävästä.
Normaalitilanteessa keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä ottaisi valtiovarainministerin salkun. Sipilä ei kuitenkaan halua ottaa kontolleen hallituksen johtotehtäviä johdettuaan keskustan suureen vaalitappioon kevään eduskuntavaaleissa.
Lue myös: Kommentti: Piinatunnit meneillään ja ministeriruletti käynnissä – Paatero, Harakka, Savola, Kosonen, Kalmari vai Lohi?
Aiemmin on pidetty todennäköisenä, että keskusta nimittäisi väliaikaisen valtiovarainministerin, kunnes puolue on valinnut itselleen uuden puheenjohtajan. Vaarana on, että pysyvä valtiovarainministeri saisi maineen Sipilän suosikkina.
Keskusta valitsee itselleen uuden puheenjohtajan syyskuussa. Antti Kaikkonen ilmoittaa puheenjohtaja-aikeistaan juhannukseen mennessä. Ennakkospekulaatioissa vahvimpina niminä Kaikkosen lisäksi on pidetty varapuheenjohtaja ja .

