Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Turun kaupungintalo.
Turun kaupungintalo.All Over Press
Julkaistu 04.06.2019 11:26
Toimittajan kuva

Tuomo Hyttinen

tuomo.hyttinen@mtv.fi

tuomohytti

Sanna Pekkonen

sanna.pekkonen@mtv.fi

MTV Uutiset kysyi kahden kaupungin ja yhden kunnan johtajalta, miltä Antti Rinteen (sd.) hallituksen ohjelma heidän näkökulmastaan vaikuttaa.

MTV kysyi asiaa Helsingin pormestarilta Jan Vapaavuorelta, Utsjoen kunnanjohtajalta Vuokko Tieva-Niittyvuopiolta ja Turun kaupunginjohtajalta Minna Arvelta.

Turku on huolissaan rahasta

Turun kaupunginjohtajan Minna Arven mukaan hallitusohjelma ei tuo lisää tavallisen turkulaisen jokapäiväiseen arkeen. Turun kaupungin ilmastonmuutostavoitteet ovat kunnianhimoiset, ja syrjäytymisen ehkäisyynkin on satsattu.

Arvea sen sijaan huolettaa, aikooko valtio rahoittaa tarpeeksi palveluja, joita se kunnille osoittaa.

– Se näkyy selkeästi jos ei huolehdita siitä, että valtiolta tulee tarpeeksi rahoitusta palvelujen järjestämiseen.

Lue myös: MTV Uutiset selvitti, mikä puolue nettosi eniten ministereitä äänimäärään nähden – pikkupuolue yllätysvoittajana

Lisäksi Arve näkee uhkakuvana hallitusohjelman kirjauksen, jonka mukaan alueiden välistä eriytymistä pyritään vähentämään.

Turun, Helsingin ja Utsjoen johtajat hallitusohjelmasta: Huolena epämääräisyys, rahoitus ja tasa-arvo – "On vaikea sanoa, mitkä toteutetaan ja mikä on toivotaan toivotaan -unelmahöttöä"

– Pyritäänkö tällä vaikuttamaan siihen, etteivät ihmiset pyrkisi muuttamaan kaupunkiseudulle luontaisesti, niin kuin nyt tehdään, Arve kysyy.

Saamelaismaininnat miellyttävät Utsjoella

Utsjoen kunnanjohtaja Vuokko Tieva-Niittyvuopio pitää siitä, että hallitusohjelmassa mainitaan poliisin, tullin ja rajavartiolaitoksen PTR-yhteistyön jatkaminen. Lisäksi viranomaisten läsnäoloa heikon palvelutason alueilla lisätään.

Esimerkiksi Utsjoella lähin poliisi on 200 kilometrin päässä.

– Jos vaikka tänne tulisi yksi poliisi, se ei vielä vaikuta käytännössä. On etsittävä oikeita ratkaisuja, joilla resursseja kohdennetaan tänne yhteistyössä.

Lue myös: Rinteen hallituksen lupaus 1000 uudesta lääkäristä ei vakuuta maakunnissa: "Meillä on nytkin viisi lääkärinvakanssia auki – palkkaisimme heti, jos löytyisi lääkäreitä"

Lisäksi saamelaisenemmistöisellä Utsjoella ollaan tyytyväisiä kaikista hallitusohjelman kirjauksista, joissa saamelaiset mainitaan.

– Minusta olisi ollut parempi, että olisi selkeästi kirjattu, että porotalouteen ja luontaistalouteen kohdistuvat parannukset tukevat alueellista tapaa hoitaa niitä, sanoo Tieva-Niittyvuopio.

Sen sijaan hallituksen lupaus 1 000 uudesta lääkäristä ei vakuuta Tieva-Niittyvuopiota, ellei Rinteen viisikko keksi keinoja, joilla lääkärit saadaan hakeutumaan syrjäseuduille.

Helsingin on vaikea saada otetta

Helsingin pormestari Jan Vapaavuori sanoo, että hallitusohjelmasta on vaikea sanoa mitään. Hänen mielestään liian moni asia kuulostaa kauniilta, mutta jää käytännössä selvitettäväksi tulevaisuudessa.

– On vaikea sanoa, mitkä oikeasti toteutetaan ja mikä on toivotaan toivotaan -unelmahöttöä.

Lue myös: "Tätähän voi kutsua jo fasismiksi!" – Autoilijat tyrmäävät Rinteen hallituksen suunnitelman korottaa polttoaineveroja 250 miljoonalla eurolla

Vapaavuori näkee hyvänä asiana muun muassa hallitusohjelman kirjauksen, jossa kaupungeilla sanotaan olevan keskeinen rooli työllisyydenhoidossa. Lisäksi hallituksen aiotut investoinnit infrastruktuuriin näyttävät pääkaupungissa hyvältä.

Vapaavuori pitää erikoisena sitä, että ruuhkamaksujen kaltaiset negatiiviset asiat selvitetään vain kaupunkiseuduilla. Siitä huolimatta Vapaavuori pitää ruuhkamaksuja selvittämisen arvoisena asiana.

Lisää aiheesta:

Purra: Maahanmuutto suurin syy oppimistulosten laskuun kouluissa – näin puheenjohtajat mittelivät MTV:n vaalitentissäKeskustan Kaikkonen tyrmää "jättikoulut" – ehdotus etäopetuksestaPurra: Maahanmuuton käyttäminen pumppaamaan palveluita kuntiin ei ole oikea vaihtoehtoOppositio tylyttää: Orpon hallitus kohtelee kaltoin heikoimmassa asemassa olevia – "Emme olisi jättäneet heitä pulaan"Purra haluaa perhepolitiikan hallitusohjelmaan: "Hirvittävän vähän puhumme syntyvyydestä"Marin turvautuisi porkkanaan: Lääkärille hyvitys opintolainan takaisinmaksuun työpaikan sijainnin perusteella?
HallitusPolitiikkaHallitusneuvottelutKotimaaMaakunnat

Tuoreimmat aiheesta

Hallitus
  • 12.11.14:52
    Alko

    Alkon aukioloaikoihin esitetään laajennusta

  • 7.10.17:37
    Politiikka

    Esiselvitys presidentin ja pääministerin Nato-vallanjaosta valmistui

  • 2.10.17:16
    Polttoaine

    Polttoaineiden verotus kevenemässä

  • 29.9.15:43
    Linnut

    Hallituksessa erimielisyyttä valkoposkihanhien "pistämisestä pataan"

  • 25.9.18:34
    Rikos

    Esitys: Passien kasvokuvat ja sormenjälkitiedot laajempaan rikostutkintakäyttöön