Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uudet lelulahjat köyhäänkin perheeseen – suomalaisäidin loistava vinkki leviää Facebookissa

Mitä lahjasta paljastuukaan?
Mitä lahjasta paljastuukaan?
Julkaistu 03.12.2015 11:02

Maaret Tiensuu

maaret.tiensuu(at)mtv.fi

Mitä jos tänä jouluna käyttäisitkin lahjojen hankkimisessa vähän mielikuvitusta ja kädentaitoja?

Raisiolainen Päivi jakoi Facebookin askarteluryhmään vinkin, joka pelastaa vähävaraiset perheet joululahjastressiltä. Päivi kertoo, että ajatus syntyi tarpeesta. Lapset toivovat usein lahjaksi suosikkileluja, mutta uusiin leluihin uppoaa helposti euro jos toinenkin.

– Aluksi etsin valmista laatikkoa, johon laittaa kirpputorilta ostetut hyväkuntoiset lelut. Kun sopivan kokoisia laatikoita ei löytynyt, päätin tehdä pakkaukset itse.

Päivin Facebookissa saama palaute on ollut ylitsevuotavaa, mikä yllätti Päivin täysin. Päivitys on kerännyt tuhansia tykkäyksiä.

– Jaoin kuvan ryhmään asenteella, että ”tällaisia nyt tuli tehtyä”. En itse ajatellut sen olevan mikään kuningasidea, joten kommenttien ja tykkäysten määrä tuli täysin yllätyksenä.

facebook-lelutPäivi"Köyhä äiti olisi halunnut antaa lapselleen jouluna lahjoja, jotka saa avata tehtaan pakkauksesta. Koska taloudellisesti se ei nyt ollut mahdollista, niin lelut kirpparilta ja pakkaukset kotitehtaalta", Päivi kirjoitti kuvan yhteyteen.

Päivi kertoo, että hän askartelee mielellään itse, jos kaupasta ei löydy omaan visioon sopivia tavaroita.  Viime aikoina kipinä on syntynyt uudelleen Päivin askarrellessa 3-vuotiaan lapsensa kanssa.

Päivi sanoo, että hänelle on tärkeää, että lelut ovat omassa paketissaan, sillä hän muistaa omasta lapsuudestaan, miten hauskaa tehtaan pakettien avaaminen oli. Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä, vaan osa kommentoijista ajattelee, että nopeamminhan lelulla pääsee leikkimään, jos siinä ei ole ylimääräistä pakkausmateriaalia.

– Meidän perheessä täytyy olla sen verran kärsivällisyyttä, että jaksaa avata laatikon. Sitten pääsee leikkimään.

Lisää aiheesta:

Mikkeliläinen Henna vei jouluna lahjoituksia vanhuksille ja herkistyi: "Joissain kodeissa yksinäisyys on käsin kosketeltavaa"Rahaongelmien kanssa paininut Hannah keksi nerokkaan idean – jakoi vinkkinsä pienen budjetin jouluun: "Koin syyllisyyttä siitä, etten voinut tarjota suurta lahjakasaa..."Satu osti lapselleen koulutarvikkeita ja tajusi, miten kalliiksi ne tulevat – kehitti tavan auttaa muita perheitä: "Miten iso asia se onkaan näille mini-ihmisille""Köyhänä on kiva haaveilla", Laura ajatteli – yhtäkkiä tuntematon nainen ja mies toivat Moccamasterin kotiovelle asti: "Voiko näin hyviä ihmisiä ollakaan"Tämä perhe päätti luopua joululahjojen antamisesta toisilleen: "Tajusimme, että käytimme rahaa ja aikaa lahjoihin, joita kukaan ei oikeastaan tarvinnut tai halunnut"
JouluAskarteluLapsetPerheLifestyle
Mikä ihana teko! Pikkupoika lahjoitti lähes kaikki lelunsa ilahduttaakseen muita lapsia

Tuoreimmat aiheesta

Joulu
  • Eilen17:14
    Ruoka

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • 12.2.17:12
    Rikosepäilyt

    Yle: Poliisilla rikosepäily Lucia-neitoon kohdistuneista vihaviesteistä

  • 31.1.14:24
    Rasismi

    Rasismikohu kääntyi parhain päin: Lucia-keräykseen lahjoitettiin ennätyspotti

  • 18.1.06:47
    Antero Mertaranta

    Antero Mertaranta sai mystisen paketin katsojalta ja riemastui: "Voit olla varma, että nukun tämän kanssa"

  • 16.1.05:45
    Väkivaltarikokset

    Perheen kauhunhetket Nousiaisissa: Moottorisahamies hyökkäsi verisin seurauksin kotiin jouluyönä