Poliisi etsii varastetuksi epäillylle omaisuudelle omistajaa.
Viime kesänä tapahtui Helsingin sekä Itä- ja Länsi-Uudenmaan alueella laaja asuntomurtosarja. Epäillyt törkeät varkaudet tapahtuivat 15.7.–22.8.
– Kaksi kyseisiin varkauksiin epäiltyä henkilöä vangittiin poliisin esityksestä jo elo-syyskuun vaihteessa ja he ovat edelleen vangittuina, kertoo tutkinnanjohtaja rikoskomisario Rauno Jämsä Itä-Uudenmaan poliisin tiedotteessa.
Lue myös: Murtovarkaat ovat aktivoituneet lomakauden myötä – rikosylikonstaapeli ohjeistaa asuntomurtojen ennaltaehkäisyyn
Poliisi kertoo takavarikoineensa murtoaallosta epäillyiltä suuren määrän tavaraa, jota epäillään anastetuksi. Osa omaisuudesta on jo löytänyt oikealle omistajalleen, mutta ei suinkaan kaikki.
– Poliisin hallussa on edelleen paljon esineitä kuten koruja, parfyymejä ja pelikonsolin ohjaimia, joille ei ole vielä löytynyt omistajaa.
Voit katsoa poliisin sivuilta kuvakollaasin osasta esineistä, joiden omistajasta ei ole tietoa.

