Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
3:53"Surmaaja epäonnistui, kansa voitti"- Norjan joukkomurhan ensimmäinen vuosipäivä"Surmaaja epäonnistui, kansa voitti" – näin Norja vietti joukkomurhan ensimmäistä vuosipäivää.
Julkaistu 18.07.2021 15:56

MTV UUTISET - STT

Norjaa järkyttäneistä terrori-iskuista tulee torstaina kuluneeksi 10 vuotta. Tragedian käsittely on norjalaiselta yhteiskunnalta kuitenkin yhä kesken.

22. heinäkuuta 2011 Anders Behring Breivik teki ensin pommi-iskun Oslon keskustaan ja ampui sitten kymmeniä nuoria Utøyan saarella, jossa oli meneillään Norjan työväenpuolueen nuorten leiri.

Iskussa kuoli 77 ihmistä. Työväenpuolueen maahanmuuttolinjaa vastustanut Breivik perusteli hyökkäystä Norjan suojelemisella islamilta.

Keskustelu saanut vuosien aikana kierroksia

Keskustelu iskusta on jatkunut ja saanut lisää kierroksia viime vuosina. STT:n haastattelemien norjalaistutkijoiden mielestä iskujen poliittinen ulottuvuus jätettiin aikoinaan käsittelemättä.

Historioitsija Hallvard Notaker selittää, että tuolloinen pääministeri Jens Stoltenberg valitsi iskujen jälkeen konsensuslinjan.

– Hän päätti korostaa sitä, kuinka tämä on hyökkäys meitä kaikkia kohtaan, kuinka me kaikki vastustamme tällaista, koska puolustamme demokratiaa. Tässä kansallisen yhtenäisyyden asetelmassa vain yksi ihminen, terroristi, oli vastapuolella, Notaker kertoo.

Toinen vaihtoehto olisi ollut käydä poliittista debattia Breivikin ideologiasta.

– Silloin ei enää olisi oltu kaikki vastaan yksi -tilanteessa, vaan siinä asetelmassa jotkut olisivat olleet terroristin puolella. Se olisi ollut yhteiskunnalle kivuliasta 77 murhan jälkeen.

Lue myös: Ihmisoikeustuomioistuin hylkäsi Breivikin valituksen norjalaisvankilan kohtelusta

Ääri-ideologiat syynissä

Samoilla linjoilla on Norjan teknisluonnontieteellisen yliopiston kirjallisuuden professori Ingvild Folkvord, joka on tehnyt kirjan vuoden 2011 iskujen käsittelystä puheissa, oikeudenkäynnissä ja kirjallisissa lähteissä.

– Poliittinen konfrontaatio hyökkäyksen poliittisista ulottuvuuksista on jäänyt puuttumaan, ja mielestäni hyökkäyksestä selvinneet ovat joutuneet maksamaan siitä kovan hinnan, Folkvord sanoo. 

Utøyan verilöylystä 10 vuotta – tragedian poliittinen luonne sivuutettiin liian helposti, arvioivat asiantuntijat: "Oli helpompi sanoa, että kyse oli vain yksittäisestä hullusta"

Folkvordin mielestä iskusta ei voi oppia mitään, ellei perata kunnolla maaperää, josta Breivikin ideologia lähti. Breivikin ajattelulle löytyy Norjassa ymmärtäjiäkin.

Parin viime vuoden aikana iskujen ideologisesta ulottuvuudesta on uskallettu keskustella avoimemmin, osittain koska äärioikeistolainen terrorismi on lisääntynyt.

– 2011 oli helpompi sanoa, että kyse oli vain yksittäisestä hullusta. Nyt on hyväksytty laajemmin se, että kyse on sosiaalisesta ilmiöstä, Notaker sanoo.

Lue myös: Joukkomurhaaja Breivik muutti nimensä

Viattomuus meni

Folkvordin mukaan isku vei Norjalta tietynlaisen viattomuuden.

– Jos tulevaisuudessa tapahtuisi jotain samankaltaista, sillä ei olisi enää samaa vaikutusta, koska se on jo tapahtunut kertaalleen.

Journalismin apulaisprofessori Anne Helge Simonsen Oslomet-yliopistosta sanoo iskun olleen ennennäkemättömyytensä takia erityisen järkyttävä.

– Kasvoin uskoen, että Norja oli maailman rauhallisimpia, demokraattisimpia ja rakastavimpia maita, tasa-arvoinen ja järkevä. Yhtäkkiä selvisi, että se kaikki onkin aika haurasta, Simonsen sanoo.

Folkvordin mielestä asian käsittely olisi norjalaisille paljon helpompaa, jos hyökkääjä olisi voitu määritellä joksikuksi ulkopuoliseksi.

– Mutta Breivik on valkoinen mies, joka kasvoi Länsi-Oslossa. Hän oli tavallaan yksi meistä, osa norjalaista yhteiskuntaa. On hyvin kiusallista joutua käsittelemään valtaisaa väkivaltaa osana omaa kulttuuriamme.

Aiheen hankaluus on näkynyt iskujen muistomerkkiä ympäröivässä keskustelussa. Muistomerkin paikasta ja muodosta väiteltiin pitkään, eikä se ehdi valmistua iskujen 10-vuotispäiväksi.

– Se on yhä keskeneräinen, kuten tämä koko tarina, sanoo Folkvord.

Lisää aiheesta:

Oslon Priden terrori-iskun uhrien ystävät surevat menehtyneitä läheisiään – "Muistan parhaiten ilon, jota hän levitti ympärilleen"Rauhallisen norjalaiskaupungin keskusta täyttyi kynttilöistä – suurlähettiläs jousiasehyökkäyksestä: ”Epäusko on sana, joka toistuu useissa haastatteluissa”Jousihyökkäystä tutkitaan terrorismina – Norjassa työskentelevä suomalaispappi: "Kaikki ovat huolestuneita, että mitä seuraavaksi tapahtuu"Näin norjalaisnuoret kokevat iskun vaikuttavan vielä tänäkin päivänä: "Rasismi on pikemminkin pahentunut"Norjan pääministeri Utöyan iskun kymmenvuotispäivänä: "Vihaa on noustava vastustamaan""Kertokaa vanhemmilleni minun rakastavan heitä, koska nyt minä kuolen" – Astrid, 16, selvisi Utøyan iskusta piiloutumalla kahdeksi tunniksi kallionkoloon
NorjaTerrorismiTerrori-iskutUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Norja
  • 11.12.06:44
    Nobel

    Nobelilla palkittu oppositiojohtaja näyttäytyi ensi kertaa liki vuoteen Oslossa

  • 10.12.15:38
    MM-jalkapallo

    Norjan jalkapalloihmeen seuraus: Alkoholilaki uusiksi

  • 8.12.13:21
    Oslo

    Laukaus ostoskeskuksessa Oslossa – epäilty 19-vuotias

  • 4.12.23:39
    Venäjä

    Britannia ja Norja historialliseen sopimukseen venäläisten sukellusveneiden paikantamiseksi

  • 23.11.20:42
    Ruotsi

    Ruotsin turmabussissa oli yliopisto-opiskelijoita matkalla Suomeen – 8 loukkaantunutta yhä sairaalassa