Parikkalassa, Niukkalan kylässä Etelä-Karjalassa on nähty tänään todella erikoinen näky, kun viereisen maatilan biisonit pääsivät karkaamaan innoissaan kylän raitille.
Alvar Makslahti oli ystäviensä kanssa Uukuniemen hotellissa aamupalalla syömässä, kun biisonit ryntäsivät yllättäen pitkin katua.
– Sieltä tuli parikymmentä biisonia siihen pihalle ja ne juoksivat meitä päin. Menimme siihen ulos ja ihmeteltiin, Makslahti kertoo MTV Uutisille.
Makslahti kertoo, että biisonilauma vaikutti olevan hieman hukassa.
– Ne juoksivat siinä ympyrää koko ajan ja välillä palasivat siihen hotellin pihalle. Ne menivät vain edestakaisin. Minusta tuntuu, että ne olivat itsekin ihmeissään, että mihin pitäisi mennä, Makslahti kuvailee.
Makslahti kertoo mökkeilleensä seudulla lapsuudestaan lähtien ja lähitilan biisonit ovat tulleet hänelle tutuiksi.
– Mutta yleensähän ne ovat siellä aitauksen sisällä, että ne eivät vapaana juokse, Makslahti naurahtaa.
Makslahti kertoo, että tilanne ei vaikuttanut lainkaan uhkaavalta.
– Minusta se oli hauska kokemus, kiva aamunavaus. Jos tilanne olisi mennyt uhkaavaksi, niin äkkiä olisimme päässeet hotelliin sisälle, hän kertoo.
