Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainan suurlähettiläs arvostelee Paavi Franciscusta – "Miten on mahdollista mainita yksi Venäjän imperialismin ideologeista viattomana uhrina"

0:38Venäjällä tapahtuneen autopommi-iskun tekijä ei ole selvillä –"Ilma on sakeana selityksiä ja teorioita"Katso myös: Venäjällä tapahtuneen autopommi-iskun tekijä ei ole selvillä – "Ilma on sakeana selityksiä ja teorioita"
Julkaistu 24.08.2022 19:05

Tuulia Kuusela

tuulia.kuusela@mtv.fi

Ukrainan Vatikaanin pyhän istuimen -suurlähettiläs Andrii Yurash arvosteli paavi Franciscusta tämän viitattua tunnetun venäläisen äärinationalistin tyttäreen Darja Duginaan sodan uhrina.

Dugina kuoli lauantaina autopommi-iskussa Moskovassa.

– Viattomat maksavat sodasta, paavi Franciscus sanoi keskiviikkona ja viittasi "tyttöparkaan, jonka autopommi heitti ilmaan".

Venäjä on syyttänyt surmasta ukrainalaisia, mutta Ukraina on toistuvasti kieltänyt osallisuutensa tekoon.

Ukrainan suurlähettiläs Jurash sanoi twiitissään, että paavin sanat olivat pettymys.

– Miten on mahdollista mainita yksi Venäjän imperialismin ideologeista viattomana uhrina? Venäläiset tappoivat hänet, hän kirjoitti.

– Ei voi puhua samoissa kategorioissa hyökkääjästä ja uhrista, raiskaajasta ja raiskatusta.

Kesäkuussa Reutersin haastattelussa paavi Franciscus sanoi haluavansa vierailla Kiovassa sekä Moskovassa.

Lue lisää: Autopommi-iskussa kuollutta Darja Duginaa pidetään Venäjällä marttyyrina: "Hän kuoli voiton vuoksi"

Ukrainaa "täysin epäonnistuneeksi" kuvaillut Aleksandr Dugin antoi harvinaisen haastattelun MTV:lle vuonna 2014 – nyt Ukraina pelkää kostoa hänen tyttärensä kuolemasta

0:45Aleksandr Dukin Kymmenen uutisten haastattelussa 2014

Lisää aiheesta:

NY Times: USA:n tiedustelu uskoo Ukrainan hyväksyneen Darja Duginan murhanneen autopommi-iskunZelenskyi: Ukraina aikoo hakea Natolta nopeutettua liittymistä sotilasliittoonAutopommi-iskussa kuollutta Darja Duginaa pidetään Venäjällä marttyyrina: "Hän kuoli voiton vuoksi"Autopommi-iskussa kuollut Aleksandr Duginin tytär Darja Dugina haudattiin MoskovassaVenäjän turvallisuuspalvelu väittää: Ukraina murhasi venäläisen äärinationalistin tyttären Darja Duginan, Putinilta surunvalittelutPaavi esitteli Butshasta tuodun lipun: "Näiden uhrien viaton veri huutaa taivaisiin ja anoo armoa"
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäPaaviUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 17:08
    EU

    Komissaarilta varoitus: Venäjä voi olla valmis hyökkäämään Eurooppaan lähivuosina

  • 15:53
    Petteri Orpo

    Orpo: Venäjä ei halua rauhaa – Suomi on uhan etulinjassa

  • 15:08
    Venäjä

    Venäjä kertoo ottaneensa uuden kaupungin haltuun

  • 14:20
    Vladimir Putin

    Tutkijalta tyrmäys Berliinin Ukraina-keskustelujen annille – "Putinille tämä on kaikki tai ei mitään"

  • 10:54
    Berliini

    Venäjä tyrmäsi Euroopan johtajien ratkaisut Ukrainan sotaan