Viikon kuumin poliittinen puheenaihe on takuulla ollut hallituksen tiedonanto eduskunnalle työllisyyspolitiikastaan. Aiheen päällä on MTV Uutisten kolumnissaan myös työministeri Jari Lindström (sin.).
Video: Voiko irtisanomiskiistaan löytyä vielä kompromissi?
Hallitus kysyi tällä tiedonannolla eduskunnalta myös mielipidettä siitä, onko lainvalmistelua irtisanomisen helpottamiseksi alle 10 hengen yrityksissä syytä jatkaa siitä huolimatta, että ay-liike on uhannut poliittisia lakkoja käyttäen sitä vastustaa. Eduskunta antoi selvin numeroin tuen valmistelun jatkolla.
Huomionarvoista on, että tukea löytyi myös opposition riveistä.
Tämä ei ainakaan vielä ole ay-liikettä hidastanut. Päinvastoin, esimerkiksi JHL ilmoitti heti äänestyksen jälkeen uusista lakoista, jotka vaikeuttavat muun muassa vanhusten ja lasten ruokailua.
Haluan korostaa, että mikään pakkoa ay-liikkeellä ei poliittisia lakkoja ole jalalle laittaa, vaan väitän että jos tarkoitus on ollut estää irtisanomislain voimaantulo, olisi tarjolla ollut myös parempia tapoja toimia.
Kuuntelen ja harkitsen, jos ay-liikkeellä on oma ehdotus
Ay-liikkeen puolelta on toki huudeltu hallitusta neuvotteluihin vaihtoehtoisista toimista. Kysyisin, että kenen kanssa?