Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tutkimus: Koulutetut naiset myyvät seksiä omasta tahdostaan

Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan hyvin koulutetut naiset haluavat alkaa ilotytöiksi omasta tahdostaan.
Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan hyvin koulutetut naiset haluavat alkaa ilotytöiksi omasta tahdostaan.
Julkaistu 16.05.2011 20:50

Tutkimuksen mukaan "maailman vanhin ammatti" ei ole vain köyhien viimeinen oljenkorsi.

Amerikkalaisen tutkimuksen mukaan hyvin koulutetut naiset haluavat alkaa ilotytöiksi omasta tahdostaan.

Arkansasin yliopiston tutkimuksen mukaan naiset eivät vastoin yleistä käsitystä turvaudu ilotytön ammattiin siksi, että olisivat epätoivoisia ja rahattomia. Monet korkeasti koulutetut naiset tekevät päätöksen seksin myymisestä itse, ilman painostusta, kertoo upi.com.

– Tutkimuksen mukaan koulutetut naiset eivät joudu myymään seksiä pakon edessä, vaan valitsevat ilotytön ammatin samoista syistä kuin muut valitsevat tavanomaisen ammatin. Raha, tasapaino, itsemääräämisoikeus ja jopa tyytyväisyys työhön voivat olla syynä, kuvaa tutkimusta tehnyt Jennifer Hafer.

Tutkijoiden mukaan seksin myymisenkin voi jakaa kahteen tasoon. Korkeatasoinen nainen myy seksiä esimerkiksi Internetissä, tai on seuralaispalvelun jäsen. Matalan tason ilotyttö joutuu päivystämään kadulla tai bordellissa.

MTV3/Helmi

Lähde: Upi.com

Kuva: Shutterstock

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Mistä "mummolan haju" oikeasti johtuu? "Asukas ei itse voi vaikuttaa"Onko ravintolaruoka liian kallista Suomessa? Ravintoloitsija on huomannut selvän muutoksen asiakkaissaNyt leviää tämä huijaus: Varo kahden euron ansaa!Metalta uusi kokeilu Instagramin, Facebookin ja Whatsappin käyttäjilleKahvissa piilee alihyödynnetty terveyspommi – nyt se tulee ryminällä Suomeen"Syyllisyys löytää aina tiensä" – eläindoula kertoo, miksi lemmikin lopettaminen ei koskaan tunnu helpolta

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 18:58
    Asuminen

    Mistä "mummolan haju" oikeasti johtuu? "Asukas ei itse voi vaikuttaa"

  • 16:44
    Ravintolat

    Onko ravintolaruoka liian kallista Suomessa? Ravintoloitsija on huomannut selvän muutoksen asiakkaissa

  • 13:16
    Verkkohuijaukset

    Nyt leviää tämä huijaus: Varo kahden euron ansaa!

  • 10:30
    Meta

    Metalta uusi kokeilu Instagramin, Facebookin ja Whatsappin käyttäjille

  • 08:10
    Kahvi

    Kahvissa piilee alihyödynnetty terveyspommi – nyt se tulee ryminällä Suomeen