Jo 11 ihmistä on ammuttu kuoliaaksi tänä vuonna Tukholmassa. Se on enemmän kuin koko viime vuonna yhteensä.
Epidemia. Sellaiseksi voi kutsuta tilannetta Tukholmassa, jonka esikaupunkialueella ammuskellaan jatkuvasti. Nuori mies toisensa perään menettää henkensä luotien viuhuessa.
Yksi ampumisten uhreista on 23-vuotias rapartisti Rozh Shamal, jonka perhe kertoo surustaan Expressenin haastattelussa. Shamalin kappaleilla on yli miljoona kuuntelukertaa Spotifyssa ja Youtubessa.
Shamal kuoli kohtalokkaana iltana kesäkuun viimeisenä päivänä, jolloin Tukholmassa tapahtui kolme ammuskelua. Kahdessa niistä kuoli nuori mies.
Shamalin hengen vienyt ampuminen tapahtui Blackebergin kaupunginosassa läntisessä Tukholmassa.
Lue myös: MTV Uutiset Tukholmassa: Balkanilta ja Lähi-idästä tulleiden jengien välienselvittely rantautuu Ruotsin pääkaupunkiin – ”Ennen ammuttiin jalkaan, nyt päähän. Kansalaiset pelkäävät”
Ammuttiin kotikadulleen
Räppäri oli ulkoiluttamassa koiraa kotikadullaan, kun ampuja iski. Silminnäkijä kertoi Expressenille, kuinka Shamal oli huutanut henkensä edestä ennen kuolemaan johtanutta ampumista.
Nuoren artistin isä ei voinut uskoa, että Shamal oli ammuttu.
– Hän sanoi, että tästä kesästä tulisi hänen kesänsä. Hän suunnitteli ajavansa ajokortin ja ostavansa auton, isä kertoo Expressenille.
Expressenin mukaan Shamal oli tuomittu pahoinpitelystä, ryöstöstä ja huumerikoksesta. Sukulaiset väittävät lehdelle, että Shamalin tuomio oli väärä. Heidän mukaansa nuori mies ei ollut rikollinen.
Lehden mukaan Shamalin isoveli ammuttiin kuoliaaksi tammikuussa 2018. Veljellä oli yhteyksiä rikollismaailmaan. Molemmat veljeksistä saivat huumetuomiot samasta tapauksesta vuonna 2014.

