Toy Story 2

Julkaistu 16.05.2002 14:56

USA 1999. Ohjaus: John Lasseter & Ash Brannon. Käsikirjoitus: Andrew Stanton, Rita Hsiao, Doug Chamberlain, Chris Webb. Kuvaus: Sharon Calahan. Leikkaus: Edie Bleiman, David Ian Salter, Lee Unkrich. Lavastus: William Cone, Jim Pearson. Musiikki: Randy Newman. Tuotanto: Karen Robert Jackson, Helene Plotkin. Pääosissa: Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack, Kelsey Grammer, Don rickles, Jim Varney, Wallace Shawn, John Ratzenberger, Wayne Knight, Annie Potts. Kesto: 94 min.

Tietokoneanimaation pioneeri, mainetta tähän mennessä kosolti niittäneen Pixar-yhtiön perustaja John Lasseter aloitti tietokoneella anmoitjen koo illan elokuvien voittokulun vuonna 1995 koko perheen seikkailulla Toy Story Leluelämää. Leffa oli tarinaltaan kekseliäs ja toteutukseltaan mahtava, uuden elokuvatyypin läpimurto. Toy Storyn viitoittamaa hittipolkua seurasivat sittemmin Dreamworksin Antz Muurahaizet (1998) sekä Pixarin tuottama ja Lasseterin itsensä ohjaama Ötökän elämää (A Bug s Life, 1998). Yleisö tuntui lämmenneen tietokoneilla toteutetuille piirretyille, joten Lasseter päätti tuottaa kankaalle myös Toy Storyn kakkososan. Päätös oli oikea, sillä leffa on ollut huikea menestys, eikä ihme, sillä tarina kulkee jälleen mainiosti ja henkilöhahmot ovat inhimillisyydessään tavattoman luontevia.

Palamme jälleen Andyn huoneeseen. Poika lähtee nyt kesäleirille ja olkapäästään repeytynyt Woody ei pääse mukaan. Kaiken lisäksi Andyn äiti järjestää kirpputorin, josta sattumien summana häijy lelujenkeräilijä Al varastaa Woodyn. Buzz ja etsintäpartio ryntää hätiin.

Tarina on jälleen simppeli, mutta jo ykkösosassa tutuiksi tulleet hahmot vain syvenevät entisestään ja niiden seikkiluja on todellinen nautinto katsoa. Leffassa väreilee sympaattinen asenne, joka ei kuitenkaan vähennä ollenkaan vauhtia ja jänitystä, hauskuudesta nyt puhumattakaan. Toy Storya voikin vilpittömästi suositella kaikenikäisille.

Nähtävillä on jälleen sekä suomenkielinen, ruotsinkielinen että alkuperäinen ääniversio, joista itse näin jälkimmäisen. Ton Hanksin nyttemmin aliarvostetut koomikonlahjat tulevat hyvin esiin Woodyn roolissa. Tim Allen hänen parinaan on myös jälleen vakuuttava. Joan Cusack on myös kaikkien sivuosien tapaan mahtava uuden hahmon, lehmityttö Jessien roolissa. Pakkaukseensa nalkkiintuneen lännenvaarin osan hoitelee Frasierina tunnettu Kelsey Grammer. Suomalaisen ääniversion on tuttuun tapaan kääntänyt ja ohjannut Pekka Lehtosaari, Woodyn ja Buzzin rooleissa jatkavat Santeri Kinnunen ja Seppo Pääkkönen.

Tietokoneanimaatio on tullut jäädäkseen, ja niin kauan kuin tarinat ja toteutus pysyvä tällä tasolla, on uusi elokuvan muoto erittäin tervetullut. Toy Story 2 on todellinen lasten ja mielikuvituksella varustettujen aikuisten seikkailu.

Teksti: Jari Rantala

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat