Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Toto Wolff tyrmää villin väitteen Valtteri Bottaksen Mercedes-tulevaisuudesta – "Hän ei ole koskaan yrittänyt vaikuttaa päätökseen"

xpbimages.com
Julkaistu 27.07.2021 06:03
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Mercedeksen ensi kauden kuljettajapäätös on ollut F1-varikon iso puheenaihe koko kesän ajan. Jatkaako Valtteri Bottas saksalaistallissa vai nostetaanko George Russell Lewis Hamiltonin tallikaveriksi? Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff kiistää hurjan väitteen, mikä liittyy koko kuljettajaspekulaatioon.

Entisen F1-kuljettajan Giedo van der Garden mukaan Lewis Hamilton ei haluaisi George Russellia Mercedekselle. Van der Garden mukaan ”niin kauan kun Hamilton ajaa Mercedeksellä, Russell ei tule päätymään sinne”.

LISÄÄ: Kova F1-väite: George Russell ei pääse Mercedekselle Lewis Hamiltonin takia

Van der Garden viittasi tällä siihen, miten Hamilton sanelisi Mercedeksen kuljettajavalinnan mieltymystensä kautta.

Hamilton on puhunut hyvin suopeasti Bottaksesta, jonka kanssa britillä ei ole ollut käytännössä minkäänlaisia hankauksia vuosien varrella.

Wolff tyrmää Motorsport-total.com:n haastattelussa väitteen siitä, että Hamilton vaikuttaisi Mercedeksen päätökseen.

– On selvää, että käymme Lewisin kanssa keskusteluja erinäköisistä skenaarioista. Yksi on se, että kuka on tallin toinen kuljettaja. Lewis ei ole kuitenkaan koskaan yrittänyt vaikuttaa päätökseen. Eikä hänellä ole mitään suositusta siitä, kenen pitäisi olla hänen rinnallaan, Wolff väittää.

– Hänellä on hyvät välit Valtterin kanssa, mutta hän ei ole koskaan sanonut, että hän suosii tätä tai tuota, Wolff jatkaa.

Mercedeksen on povattu tekevän kuskipäätöksiä F1:n kesätauon aikana. Se alkaa ensi viikonlopun Unkarin GP:n jälkeen.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottaksen korvaajasoppa kiehuu – lähde: Lewis Hamilton kaikkea muuta kuin tyytyväinenJacques Villeneuvelta villi arvio Mercedeksen ensi kauden kuljettajavalinnasta – näkee Valtteri Bottaksen päätyvän yllättävään osoitteeseenToto Wolff otti kantaa villiin väitteeseen – voiko Lewis Hamilton oikeasti päättää Valtteri Bottaksen kohtalon?Valtteri Bottas sai Mercedekseltä suoran viestin Sebastian Vettelistä – "Selvä, ei huolta"Ex-F1-kuski puuttui villeihin Lewis Hamilton -huhuihin – nosti esiin Valtteri Bottaksen roolinNico Rosberg esitti hurjan väitteen Valtteri Bottaksesta – Mercedes-pomo Toto Wolff C Morella: ”Sitten hän tietää enemmän kuin minä”
F1Valtteri BottasLewis HamiltonToto WolffMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen17:20
    Max Verstappen

    Max Verstappen täräytti fanille: "Olet idiootti"

  • Eilen10:38
    Toyota

    Toyotalta merkittävä F1-uutinen

  • ke18:25
    Cadillac

    Valtteri Bottaksen Cadillac tekee valtavan näyttävän tempauksen – "Tämä on vasta alkua"

  • ti18:43
    Urheilu

    Vahvistus: Max Verstappenin tallikaveri valittu

  • ma17:10
    Kimi Antonelli

    Raju seuraus F1-kiistasta: Nuorelle kuskille satoi tappouhkauksia