Reetta Hurske sijoittui toiseksi 100 metrin aidoissa Slovakian Banská Bystricassa hopeatason kilpailussa ajalla 12,89. MTV Urheilun asiantuntija Tommi Evilä esitti Hurskeen suorituksen jälkeen rohkaisevan arvion.
Yhdysvaltain Amber Hughes voitti lievään vastatuuleen juostun kilpailun ajalla 12,69. Toiseksi sijoittunut Hurske kertoi, että hänellä oli "verkasta asti vähän tahmeaa".
– Ei ollut kauhean lämmin, olisiko ollut joku 16 astetta. Ajattelin, että valitsen nämä kauden ensimmäiset kisat niin, että on lämmin, mutta se meni mönkään. Nytkin päivällä satoi koko ajan ja oli aika kostea ilma, Hurske kertoi Urheiluliiton tiedotteessa.
LUE MYÖS: Lotta Harala pelästytti – kertoo nyt nilkan kunnon
Hän oli avannut ulkoratakauden vajaa viikko sitten ajalla 12,85 Puolan Chorzówissa.
– Juoksussa ei ollut niin herkkä jalka kuin ensimmäisessä kilpailussa. Tuli matkan varrella jonkun verran nukahduksia, joku aita meni korkealta ja sellaista, mutta olen ihan tyytyväinen, Hurske virkkoi.
"Ehdottomasti heti 12,7-alkuisissa"
Asiantuntija Evilä huomioi, ettei Hurske päässyt aivan Hughesin imuun.

